Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

BALTICARIUM – interaktywna wystawa prac Natalii Uryniuk (BC)

1 września 2021 @ 00:00 - 30 września 2021 @ 00:00

Balticarium - wystawa. Informacje o wystawie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Filet, rekin, wieloryb – to zwierzęta Morza Bałtyckiego. Zdziwieni? A co, jeśli jest to najczęstsza odpowiedź dzieci na pytanie o zwierzęta mieszkające w Bałtyku? Natalia Uryniuk, artystka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku łączy świat sztuki ze światem nauki. W celu rozbudzenia w nas odpowiedzialności za Morze Bałtyckie, stworzyła międzynarodowy projekt edukacyjny w 9 językach – Balticarium.com. Jej 4 książki o Bałtyku, wystawy i wykłady dookoła świata odmieniają standardowe postrzeganie edukacji ekologicznej i skłaniają do ochrony środowiska morskiego. Na wystawie są prezentowane ilustracje z książki „Skok przez Bałtyk”, wydanej przez wydawnictwo Widnokrąg w 2021 roku oraz z książki „Balticarium” wydanej przez wydawnictwo Wytwórnia w 2019 roku.

Książka „Skok przez Bałtyk” jest owocem współpracy Natalii Uryniuk z inną gdańszczanką, pisarką Moniką Milewską. Obie silnie związane z morzem, zafascynowane jego mieszkańcami i tajemnicami stworzyły historię, która uwodzi zarówno tekstem, jak i obrazem już od pierwszych stron. Lekka, pełna morskich ciekawostek, małych i dużych stworzeń oraz słownych gagów opowieść ukazuje środowisko polskiego morza jako fascynujący świat, który ma do zaoferowania o wiele więcej niż słoneczne i morskie kąpiele. Zachęca do odkrywania nieznanego i puszczenia wodzy wyobraźni.

Książka „Balticarium” do której Natalia Uryniuk nie tylko stworzyła ilustracje, ale także napisała tekst, to ilustrowany album o Morzu Bałtyckim, o bałtyckich zwierzętach, roślinach, portach, latarniach, tajemnicach skrytych na dnie, ale też ekologicznych zagrożeniach. Dlaczego Bałtyk jest zimny i słodki? Co to jest fitobentos? Jak wygląda omułek i ostrygojad? Kto wymyślił kosz plażowy? Odwiedzimy miasta, plaże i warte uwagi miejsca nadbałtyckich państw: Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Rosji, Łotwy i Litwy. Poznajmy nasze morze i doceńmy jego niepowtarzalny urok. Szczególnie teraz, gdy Bałtyk i cała planeta woła o pomoc.

 

Natalia Uryniuk o projekcie Balticarium:

Kilka lat temu odkryłam, że tak naprawdę niewiele wiem o Bałtyku, chociaż jestem od dziecka związana z Gdańskiem, więc do morza mam jeden krok. Zaczęłam szukać informacji i wtedy zobaczyłam, że świat Bałtyku jest fantastyczny! Jestem ilustratorką i postanowiłam założyć portal o Morzu Bałtyckim – balticarium.com, gdzie opisałam podwodny świat i opracowałam ilustrowane gry. Marzyłam też o tym, żeby wydać książkę o zwierzętach żyjących w Bałtyku. Ostatecznie powstały książki nie tylko o faunie i florze tego akwenu. Książki wydane w ramach projektu Balticarium przedstawiają m.in. kraje nadbałtyckie, wyspy, ciekawych ludzi, a nawet baśnie. Jest tu mowa również o zagrożeniach, jakie stwarza człowiek dla środowiska morskiego. Z roku na rok jest coraz mniej zwierząt w Bałtyku, wymierają rośliny, a na dnie morza tworzą się pustynie. Jeżeli nie zmienimy swojego postępowania, aby aktywnie przeciwdziałać niszczeniu środowiska, to kolejne pokolenia będą oglądać na tych ilustracjach nieistniejący już świat.

 

Natalia Uryniuk – graficzka, ilustratorka, autorka książek dla dzieci, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Programu Młoda Polska oraz Escola Superior Artística w Porto. Stworzyła pierwszy międzynarodowy projekt edukacyjny o Morzu Bałtyckim, w ramach którego działa portal przetłumaczony na 9 języków – www.balticarium.com. Projekt Balticarium otrzymał wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku 2016. Uczestniczyła w licznych wystawach, m.in. w Kuala Lumpur, Warszawie, Kairze, Berlinie, Hongkongu, Porto, Pekinie czy Singapurze.

Więcej informacji: uryniuk.com, balticarium.com

Wystawa odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wystawa trwa od 1 do 30 września 2021 r.

 

Balticarium - wystawa. Plakat zawiera informacje o wystawie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Szczegóły

Początek:
1 września 2021 @ 00:00
Koniec:
30 września 2021 @ 00:00
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Biblioteka Centralna
ul. Kościuszki 17
Gliwice,
Telefon:
32 231 54 05