Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Martyna i Wiesław Ciecieręga – koncert

29 października @ 18:00

Martyna i Wiesław Ciecieręga. Baner z informacjami o koncercie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Serdecznie zapraszamy na koncert Wiesława Ciecieręgi i jego córki Martyny.

Wiesław Ciecieręga – poeta, bard, a nade wszystko niestrudzony animator i organizator wydarzeń kulturalnych związanych z piosenką poetycką, działa w Bytomiu od 35 lat. Organizuje między innymi Ogólnopolski Festiwal Poetycki „Kwiaty na kamieniach” – w tym roku odbędzie się 30. edycja tej imprezy. Jego córka – jedynaczka – Martyna Ciecieręga jest niewiele starsza od „Kwiatów na kamieniach”, ma 31 lat. Dorastała więc w cieniu poezji śpiewanej i już w dzieciństwie sama zaczęła śpiewać.

Oboje nie pamiętają, czy Wiesław śpiewał Martynie kołysanki – ale na pewno śpiewał jej piosenki. Ona zaczęła śpiewać zaraz po tym, jak nauczyła się mówić, czyli w wieku około 3 lat. Pierwszy publiczny występ „zaliczyła” w przedszkolu. – Sama chciałam wystartować, sama się zgłosiłam i pamiętam, że przed występem bardzo się bałam. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że to się nazywa trema – wspomina Martyna. Oboje pamiętają tę debiutancką piosenkę: – Bałwanki drogą szły / bałwanków były trzy / płakały narzekały / łzy z oczu wycierały… Skoro w tekście pojawiły się „łzy” – można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że była to piosenka poetycka.

W szkole podstawowej Martyna zaczęła uczyć się gry na gitarze. Zrobiła to dokładnie tak jak jej ojciec – tylko rok uczęszczała na lekcje gry, potem uczyła się sama. A właściwie nie sama – ale pod kierunkiem taty. Dzisiaj Martyna komponuje melodie do tekstów, które wspólnie śpiewają. Może tym właśnie się różnią – ojciec przede wszystkim pisał teksty, potem zaczął „dorabiać” do nich muzykę Martyna pisze przede wszystkim muzykę.

Podczas koncertu obok piosenek autorskich pojawią się między innymi śpiewane wiersze Adama Ziemianina – bohatera pracy magisterskiej Martyny, ale także innych, mniej lub bardziej rozpoznawalnych poetów.

Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odebrania w Bibliotece Centralnej, ul. Kościuszki 17 oraz Filii nr 30 MBP w Gliwicach, ul. Partyzantów 25 od 11 października.

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

 

Koncert odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ciecieręga. Plakat zawiera informacje o koncercie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Szczegóły

Data:
29 października
Godzina:
18:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Sala widowiskowa Centrum Sportowo Kulturalnego „Łabędź”
ul. Partyzantów 25
Gliwice,