Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

PAN EX-LIBRIS – wystawa prac Katarzyny Handzlik i Krzysztofa Marka Bąka (online)

29 czerwca 2020 @ 08:00 - 31 sierpnia 2020 @ 20:00

29 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. – wystawa online

Ekslibris to sztuka skrajna, indywidualna, jednoosobowa — pozwalająca na skupienie się na konkretnej personie, na refleksję nad nią, na przypomnienie, uświadomienie sobie jej ważności — bezpośrednio dla nas samych, lub dla kogoś, kto o ekslibris prosi. Sztuka doskonała na czas izolacji, bo pozwalająca utrzymać relację. Wpierw skłaniając autora do zatrzymania się przy tym, komu naszą pracę dedykujemy, później uświadamiająca obdarowanemu, że jest dla kogoś ważny, że ktoś o nim pamięta, a czasem po prostu mile wyrywająca z pandemicznej, izolacyjnej rutyny. I tak ekslibris staje się artystycznym pretekstem do międzyludzkiej interakcji. Moment epidemii pozwolił na zatrzymanie się i dał przestrzeń na myśl o bliskich twórcom ludziach. Stąd tytuł „Pan Ekslibris” — Pan, bo to sztuka noblesse — tradycyjna i nieco konserwatywna, ale przede wszystkim Pan – czyli powstały w czasie pandemii.

Autorzy nie planowali stworzenia pandemicznego cyklu prac. Właściwie jego istnienie  uświadomili sobie post factum. Nie jest to też cykl w ścisłym tego słowa rozumieniu — spójna formalnie i koncepcyjnie wypowiedź. To po prostu zestaw księgoznaków powstałych w odosobnieniu. Na wystawie autorzy prezentują po 50 małych form graficznych, które stały się mimowolną odpowiedzią na brak możliwości realnych spotkań.

Katarzyna Handzlik – Bielszczanka. Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na macierzystej uczelni obroniła również tytuł doktora sztuki. Zawodowo związana z Uniwersytetem Śląskim, prowadzi autorską Pracownię Sztuki Przedmiotu w Instytucie Sztuk Plastycznych. Jej twórczość skupiona jest wokół działań przestrzennych, asamblażu oraz kolażu, zajmuje się również małą formą graficzną, w szczególności ekslibrisem. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestniczyła w  wielu ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach w Polsce, Europie i USA. Laureatka nagrody „OscarUś” w kategorii artysta (2016) przyznawanej przez studentów Uniwersytetu Śląskiego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Deutsche Exlibris Gesellschaft.

Krzysztof Marek Bąk – Autor ponad 1700 ekslibrisów, grafik kommemoratywnych i miniatur graficznych. Ma w dorobku 100 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Czechach, Danii, Finlandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Japonii, USA i Kuwejcie. Jest laureatem 37 nagród i wyróżnień. W pracy naukowej zajmuje się teorią ekslibrisu współczesnego. Profesor, zawodowo związany z Uniwersytetem Śląskim, gdzie pełni funkcję dziekana Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu w Gliwicach. Członek Deutsche Exlibris Gesellschaft.

Autorzy współpracują ze sobą od ponad 25 lat, stanowią obecnie zespół Pracowni Badań nad Ekslibrisem Współczesnym w Instytucie Sztuk Plastycznych UŚ.

Szczegóły

Start:
29 czerwca 2020 @ 08:00
Koniec:
31 sierpnia 2020 @ 20:00
Wydarzenie kategorie:
,