Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Secesja – wernisaż wystawy fotografii Ewy Pokorskiej-Ożóg

20 maja @ 18:00

Baner z informacją o wystawie

Wystawa trwa od 16 maja do 10 czerwca 2022 r.
Wernisaż 20 maja 2022 r., godz. 18:00

Chociaż miejscem powstania secesji nie był Wiedeń, to jednak to miasto stało się centrum nowego modernizmu. Dzieła guru wiedeńskiej secesji, architekta Ottona Wagnera, będą przykładem geometrycznych secesyjnych detali. Piękne, a zrazem praktyczne i zaskakująco nowoczesne rozwiązania będą patronować spotkaniu o kwadratowej secesji wiedeńskiej. Linie, koła, kwadraty to dekoracje, które również zagościły na fasadach gliwickich kamienic.

Podczas wernisażu, poznamy odmiany stylu przełomu XIX i XX wieku w różnych państwach i znajdziemy ich odpowiedniki w Gliwicach i sąsiednich miastach. Zawędrujemy w miejsca, które odkryjemy na nowo, a zwłaszcza do tworzących związek miast secesyjnych Barcelony, Budapesztu, Brukseli, Wiednia czy Łodzi.

Ewa Pokorska-Ożóg – miejski konserwator zabytków. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej oraz studia podyplomowe z zakresu konserwacji zabytków: w latach 2016 -2017 sprawowała funkcję Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jest także nauczycielem akademickim WST w Katowicach. W 2008 r. otrzymała stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie popularyzacji i ochrony zabytków. Mieszkańcom Gliwic znana jest jako autorka cykli artykułów poświęconych gliwickim zabytkom i architekturze.

 

Plakatz informacją o wystawie

Szczegóły

Data:
20 maja
Godzina:
18:00
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Miejsce wydarzenia

Biblioteka Centralna
ul. Kościuszki 17
Gliwice, Polska
+ Google Map