W 2020 roku obchodzimy dwie rocznice związane z pisarzem Horstem Bienkiem – 90. rocznicę urodzin, a 7. grudnia minęło 30 lat od jego śmierci. Z tej okazji zachęcamy do wysłuchania bezpłatnego audiobooka „Pierwsza polka” Horsta Bienka. To pierwsza część „Tetralogii Gliwickiej”, do tej pory dostępna tylko w formie książki.
Lektorem audiobooka jest Klaudiusz Kaufmann, aktor urodzony w Gliwicach, który zaprojektował również jego okładkę oraz wybrał muzykę, którą wykonuje śląski kwartet smyczkowy Altra Volta.
Nagranie zostało sfinansowane przez Bibliotekę Instytutu Goethego w Warszawie.
SŁUCHAJ:
Bienek H.: Pierwsza polka. Część 1
Bienek H.: Pierwsza polka. Cześć 2
Horst Bienek – niemiecki pisarz, poeta, reżyser filmowy, eseista i publicysta, urodzony w 1930 roku w Gleiwitz (obecnie Gliwice), zmarł w 1990 roku w Monachium. Swoje rodzinne miasto, które wraz z tysiącami wysiedlonych Niemców musiał opuścić w 1945 roku, odwiedził ponownie niemal pół wieku później. Spotkanie z utraconą arkadią było dla pisarza niezwykle silnym przeżyciem, będącym pretekstem do stworzenia dwóch autobiograficznych opowieści, stanowiących literackie świadectwo wizyty na Górnym Śląsku.
Do najważniejszych dzieł Bienka zalicza się debiutancką powieść Cela (Die Zelle, 1968), słynną gliwicką tetralogię Pierwsza polka (Die erste Polka, 1975), Wrześniowe światło (Septemberlicht, 1977), Czas bez dzwonów (Zeit ohne Glocken, 1979) oraz Ziemia i ogień (Erde und Feuer, 1982), a także wspomnieniowe opowieści z czasów powrotu na Górny Śląsk – Podróż w krainę dzieciństwa (Reise in die Kindheit, 1988) i Brzozy i wielkie piece. Dzieciństwo na Górnym Śląsku (Birken und Hochöfen. Eine Kindheit in Oberschlesien, 1990).