Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach

W tym roku mija 160. rocznica urodzin Josepha Conrada Korzeniowskiego. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem Josepha Conrada. Jak napisano w uchwale, w swoich powieściach Conrad „pokazał wizję Europy bez granic, wyrażał europejskiego ducha polskości oraz uczynił polskość dobrem powszechnym”.

Celem projektu „Conrad po trzykroć!” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach jest przybliżenie twórczości autora, popularyzacja jego dorobku, a także zwiększenie świadomości, że jest on jednym z najbardziej znanych na świecie twórców związanych z polską kulturą. Projekt ma charakter interdyscyplinarny, ważnym jego elementem jest film. Odbiorcy będą też mogli wziąć udział w wydarzeniach związanych ze sztuką graficzną oraz sami stać się twórcami podczas warsztatów artystycznych.

Spotkania z gronem literaturoznawców, anglistów, a także filozofów i antropologów kultury oraz filmoznawców będą wyjątkową okazją dla mieszkańców Gliwic i okolic, by przedstawić Conrada z jednej strony – jako pisarza przekształcającego tradycję powieściopisarstwa XIX-wiecznego, a z drugiej – jako antropologa, który znacząco wpłynął na myśl antropologiczną XX wieku. Część wykładów i prezentacji filmowych zaadresowana zostanie do uczniów szkół średnich, którzy będą mogli poznać szerszy kontekst twórczości Conrada, wykraczający poza szkolną lekturę pt.”Jądro ciemności”.

Jądro ciemności

Filia nr 30, ul. Partyzantów 25
4 października 2017 r., godz. 9.30

Film oraz wykład „Conradowska podróż do jądra ciemności” – prowadzący prof. ATH, dr hab. Ireneusz Gielata.

Wystawa ekslibrisu z motywem marynistycznym ze zbiorów MBP w Gliwicach

Filia nr 5, ul. Perkoza 12
6 października 2017 r., godz. 18.00

Wernisaż wystawy oraz spotkanie autorskie na temat książki: Dyskurs antropologiczny w pisarstwie Josepha Conrada – prof. dr hab. Marek Pacukiewicz i prof. ATH dr hab. Ireneusz Gielata.

Czytanie performatywne

Kino Amok – Scena Bajka Gliwice ul. Dolnych Wałów 3
16 października 2017 r., godz. 12.00

Czytanie fragmentów dzieł J. Conrada w wykonaniu aktorów Teatru Miejskiego w Gliwicach: Izabeli Baran, Łukasza Kucharzewskiego, Michała Wolnego.

Czytanie performatywne

16 października 2017 r., godz. 18.00

Smuga cienia

Filia nr 1, pl. Inwalidów Wojennych 3
10 listopada 2017 r., godz. 12.00

Film oraz wykład prof. ATH, dr. hab. Ireneusza Gielaty Przekroczyć smugę… człowieczeństwa. Wokół filmu A. Wajdy „Smuga cienia”.

Warsztaty graficzne

14 listopada 2017 r., godz. 17.30

Warsztaty graficzne, inspirowane twórczością Josepha Conrada, które poprowadzi mgr Marta Frąckowiak, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Transfer obrazu na tkaninę.

Wykład oraz wernisaż wystawy „Gliwickie jachty na oceanach”

Filia nr 5, ul. Perkoza 12
17 listopada 2017 r., godz. 17.00

Wykład prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka z Uniwersytetu Śląskiego pt. Czy okręt należy do morza czy do lądu? O Murzynie z załogi „Narcyza” oraz wernisaż fotografii Śląskiego Yacht Clubu 1957-2017.