edycja 2017

Przez cały rok 2017 Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na cykl spotkań popularyzujących naukę i technikę. W ramach projektu „Spotkania z wiedzą” każdego miesiąca będzie można zapoznać się z ciekawymi i nierzadko zaskakującymi zagadnieniami naukowymi z różnych dziedzin wiedzy. W wypożyczalniach bibliotekarze będą polecać literaturę popularnonaukową. Odbędą się spotkania z ludźmi nauki, pasjonatami w swoich dziedzinach. Zaprosimy na wystawy i warsztaty.

Przez cały rok 2017 Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na cykl spotkań popularyzujących naukę i technikę. W ramach projektu „Spotkania z wiedzą” będzie można zapoznać się z ciekawymi i nierzadko zaskakującymi zagadnieniami naukowymi z różnych dziedzin wiedzy. W wypożyczalniach bibliotekarze będą polecać literaturę popularnonaukową. Odbędą się spotkania z ludźmi nauki, pasjonatami w swoich dziedzinach. Zaprosimy na wystawy i warsztaty. Kolejne spotkanie poświęcone będzie poszukiwaniom genealogicznym w księgach metrykalnych oraz praktycznej analizie dokumentów Archiwum Głównego Ksiąg Dawnych. Spotkanie poprowadzi mgr Barbara Zioło, romanistka, wieloletni Kierownik Studium Języków Obcych Politechniki Śląskiej, która od dawna interesowała się historią Kresów Wschodnich, w tym również dziejami swojej rodziny. Poszukiwania genealogiczne prowadziła podczas pobytów we Lwowie i okolicach, jak też studiując dokumenty z rodzinnego archiwum oraz bardzo liczne źródła internetowe, a w szczególności materiały udostępnione przez Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Uzyskanym w tej pracy doświadczeniem pragnie podzielić się z osobami zainteresowanymi tym tematem.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Genealogia

Geologia

Filozofia – dlaczego, skąd, po co?

Genealogia

25 kwietnia 2017 r.,godz. 18:00

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Geologia

7 marca 2017 r., godz. 18:00

Nosorożec włochaty – czy znacie Państwo takie zwierzę? Jest to wymarły ssak, który żył niegdyś również i w naszym regionie. Będzie on jednym z tematów kolejnego wykładu w ramach cyklu „Spotkania z wiedzą”. Pan Paweł Woźniak z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, Oddziału Górnośląskiego w Sosnowcu przedstawi „Geologiczną opowieść o smoku i nosorożcu włochatym”. Przez cały rok 2017 Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na cykl spotkań popularyzujących naukę i technikę. W ramach projektu „Spotkania z wiedzą” będzie można zapoznać się z ciekawymi i nierzadko zaskakującymi zagadnieniami naukowymi z różnych dziedzin wiedzy. W wypożyczalniach bibliotekarze będą polecać literaturę popularnonaukową. Odbędą się spotkania z ludźmi nauki, pasjonatami w swoich dziedzinach. Zaprosimy na wystawy i warsztaty.

Zapraszamy, wstęp wolny.

Filozofia – dlaczego, skąd, po co?

19 stycznia 2017 r., godz. 18:00

Pierwszy miesiąc będzie poświęcony filozofii. 19 stycznia 2017 r. o godzinie 18.00 w Bibliotece Centralnej MBP (ul. Kościuszki 17) odbędzie się spotkanie z Ewą Chudybą.

Filozofię – w zależności od przyjmowanych założeń, rozumieć można albo jako próbę odkrycia w rzeczywistości sensu, albo nadania jej sensu. Zresztą odpowiedź na pytanie, czym jest filozofia, również należy do pytań natury filozoficznej. Podczas wykładu, który prowadzić będzie Ewa Chudyba – historyk filozofii z Muzeum w Gliwicach,  zapoznamy się z rozmaitymi definicjami filozofii. Poznamy też różnice pomiędzy filozofią a naukami szczegółowymi, hipotezy dotyczące jej powstania oraz zastanowimy się nad tym, czy wciąż jest nam potrzebna.