Mapy literatury, nazwa projektu. Obok grafika kompas u

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zorganizowała dla Bibliotekarzy pracujących w bibliotekach publicznych bezpłatne szkoleniach w ramach projektu „Mapy literatury”. Przedsięwzięcie jest realizowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (w ramach programu Partnerstwo dla książki) oraz budżetu MBP w Gliwicach.

Podczas zajęć prowadzonych przez specjalistów w dziedzinie gamifokowania książek, uczestnicy mają okazję spróbować stworzyć własną fabułę gry w oparciu o wybrany materiał literacki. Na dalszym etapie Bibliotekarze przy wykorzystaniu programu Action Track uczą się konstruowania własnych aplikacji na podstawie przygotowanego wcześniej scenariusza. Efektem końcowym jest stworzenie kompletnej gry na urządzenia mobilne, którą będzie można wykorzystywać w bibliotekarskiej praktyce.

Cykl obejmuje 4 spotkania, które odbędą się we wrześniu i październiku 2018 r. Udział w szkoleniach jest bezpłatny.

Liczymy na to, że dzięki naszemu projektowi, czytelnicy śląskich bibliotek już niedługo będą mogli cieszyć się możliwością zagrania w profesjonalnie przygotowane gry związane z ich ulubionymi książkami.


 

We wrześniu i październiku 2018 r. odbyły się zaplanowane szkolenia w ramach projektu „Mapy literatury”. Piętnastu śląskich bibliotekarzy miało okazję nauczyć się tworzenia gier na podstawie książkowych fabuł. Cykl szkoleniowy składał się z czterech spotkań, podczas których uczestnicy zdobyli wiedzę teoretyczną, a także wykorzystali ją w praktyce, tworząc własne scenariusze i przenosząc je do rzeczywistości wirtualnej. Do projektowania wykorzystana została aplikacja Action Track. Miejska Biblioteka Publiczna wykupiła roczną licencję na ten program, dzięki czemu w najbliższym czasie będzie mogła wzbogacać swój program tworząc atrakcyjne wydarzenia z jego wykorzystaniem. Zgodnie z założeniami zlecone zostało także wykonanie projektów graficznych do powstających aktualnie gier. Jedną z nich będzie „Piłsudski Go” – gra na podstawie wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, która zostanie przeprowadzona 10 listopada 2018 r.