
ŚLĄSK W TWÓRCZOŚCI KAZIMIERZA KUTZA – panel dyskusyjny
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
22 listopada 2021 r., godz. 17.00
W ramach 5. edycji „Śląskiego Tygodnia” zapraszamy na spotkanie poświęcone śląskiej twórczości Kazimierza Kutza. Do rozmowy i wspomnień o wybitnym reżyserze zaprosiliśmy eksperta prof. Andrzeja Gwoździa z Uniwersytetu Śląskiego, Aleksandrę Klich – dziennikarkę i biografkę Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kuca – wiceprezesa Fundacji Filmowej Kazimierza Kutza oraz gościa specjalnego – aktora Jerzego Trelę. Spotkanie poprowadzi dr Urszula Biel.
Kazimierz Kutz urodzony w Szopienicach, syn uczestnika powstań śląskich. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi na Wydziale Reżyserii. Zadebiutował w 1959 roku filmem „Krzyż walecznych”. W ciągu swojej kariery wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych, z czego 6 dotyczyło Górnego Śląska, około 20 spektakli teatru żywego oraz wiele spektakli Teatru Telewizji. Stworzył Zespół Filmowy „Silesia”. Był pierwszym prezesem Śląskiego Towarzystwa Filmowego, wykładowcą na Wydziale Radia i TV w Uniwersytecie Śląskim oraz współorganizatorem I Kongresu Kultury Polskiej w Warszawie. W 1981 roku został internowany. Zajął pierwsze miejsce w plebiscycie na najwybitniejszego Ślązaka XX wieku organizowanego przez Gazetę Wyborczą. Oprócz bycia reżyserem, realizował się także jako pisarz, scenarzysta filmowy, publicysta oraz felietonista. Cechował się niezależnością w osądach oraz niezwykle silną więzią łączącą go ze Śląskiem, czego dowodziło jego zaangażowanie w liczne wydarzenia kulturalne organizowane na Śląsku. Powołał Radę Kultury Województwa Śląskiego oraz wspierał utworzenie niezależnej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz ZAIKS.
Andrzej Gwóźdź – filmoznawca, medioznawca, kulturoznawca, niemcoznawca. Profesor zwyczajny na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, kierownik Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach. Stypendysta m.in. Fundacji im. Alexandra von Humboldta i Fundacji Volkswagena w Niemczech. Autor szeregu publikacji z zakresu medioznawstwa i filmoznawstwa. Prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego; Prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego w latach 2005–2009; inicjator i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.
Aleksandra Klich – dziennikarka, autorka książek: Brat Karol, Siostra Wanda, Bez mitów. Portrety ze Śląska, Cały ten Kutz. Biografia niepokorna, Świat musi mieć sens, Artur Rojek. Inaczej. Laureatka śląskiej nagrody Złota Honorowa Lampka Górnicza.
Krzysztof Kuc – wiceprezes Fundacji Filmowej Kazimierza Kutza.
Jerzy Trela – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, profesor i rektor PWST w Krakowie. Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Jest na stałe związany z Krakowem. Występował w tamtejszym Teatrze Rozmaitości, w Starym Teatrze. Jerzy Trela po raz pierwszy spotkał się z Kazimierzem Kutzem na planie filmu „Sól ziemi czarnej” (1970), a współpraca na planie „Znikąd donikąd” (1975) zaowocowała przyjaźnią między artystami.
Bezpośrednio po spotkaniu zapraszamy na projekcję pierwszej części tryptyku śląskiego „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza. Film pokazuje losy siedmiu braci Basistów wplecione w II powstanie śląskie.
Liczba miejsc ograniczona. W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Śląski Tydzień”, dofinansowanego ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
FOTORELACJA z panelu dyskusyjnego
YOU TUBE – Link do retransmisji
