Siódmy Tydzień Śląski wypełniony był po brzegi śląskimi maszketami, czyli tym co najlepsze w naszym Śląsku: tradycje, stroje, historia, smaki czyli kulturowe dziedzictwo.
Waszut Sabina – spotkanie autorskie
Pierwszym wydarzeniem było spotkania autorskie z pisarką Sabiną Waszut, która opowiedziała nam jak tworzy swoje górnośląskie opowieści oraz jak ważną rolę odgrywają w jej powieściach wspomnienia świadków historii oraz archiwalia.
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
22 listopada 2022 r.
Dziedzictwo kulturowe rodów: Ballestremów, Donnersmarcków i Schaffgotschów – Beata i Paweł Pomykalscy
Beata i Paweł Pomykalscy wprowadzili nas w niezwykle ciekawy świat dziedzictwa rodów: Ballestremów, Donnersmarcków i Schaffgotschów. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa współczesnych fotografii: „Dziedzictwo śląskich potentatów”, gdzie można było zobaczyć zamki, pałace, kopalniane szyby, śląskie familoki i wiele innych ciekawych miejsc Górnego Śląska widzianych oczami państwa Pomykalskich.
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
29 listopada 2022 r.
Strój śląski – spotkanie z Małgorzatą Pietrzak – zajęcia dla dzieci
Nie zapomnieliśmy o najmłodszych, którzy mogli zobaczyć na żywo strój śląski, ubrać w niego „żywą lalkę” i dowiedzieć się z czego się składa „łoblycze dla frelek i karlusów”, co przybliżyła im kulturoznawczyni Małgorzata Pietrzak, która o śląskich strojach wie wszystko.
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
22 listopada 2022 r.
„Pippi Langstrump” Astrid Lindgren w wersji śląskiej – Rafał Szyma – spotkanie dla rodzin
Nie lada gratką było spotkanie dla rodzi z tłumaczem „Pipi Langstrump” Rafałem Szymą, który opowiedział o procesie tłumaczenia tej klasyki literatury dziecięcej na śląską gwarę, można też było posłuchać fragmentów bajki w „ślonskiej godce”.
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
30 listopada 2022 r.
Na tropie beboka – Kamil Iwanicki – warsztaty dla dzieci
Kamil Iwanicki przeprowadził również warsztaty dla dzieci „Na tropie beboka”, podczas, których opowiedział o strżigach, podciepach, utopkach i bebokach, a uczestnicy stworzyli swoje teatrzyki kamishibai ze śląskimi stworkami w roli głównej i nauczyli się opowiadać współczesne legendy.
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
28 listopada 2022 r.
Niech żyje nam górniczy stan – tradycje górnicze – prelekcja Kamila Iwanickiego
Natomiast Kamil Iwanicki, pasjonat i badacz Górnego Śląska, zdradził nam tajniki górniczego stanu, jego tradycje, obyczaje i dzieje. Poznaliśmy historię górnictwa, symbolikę stroju górniczego, legendę o św. Barbarze i Skarbniku, a także ciekawostki o kopalniach i zwyczajach tam panujących. Po spotkaniu mieliśmy okazję spróbować śląskiego „szałotu” oraz domowego chleba ze „tustym”.
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
2 grudnia 2022 r.
Zapraszamy już za rok, a teraz mogą Państwo skorzystać z naszych zbiorów Silesiany w Integro, gdzie znajdziecie książki autorów, z którymi spotkaliśmy się podczas Tygodnia Śląskiego i o wiele więcej.<