KATALOG ELEKTRONICZNY OPAC (Online Public Access Catalogue) – zawiera informację o zbiorach wprowadzonych do komputerowego systemu Prolib. Katalog pozwala na szybkie przeszukiwanie wewnętrznej bazy danych.

Umożliwia:

 • wyszukiwanie i rezerwowanie książek, dokumentów dźwiękowych i filmów,
 • podgląd historii swojego konta i kontrolowanie terminów zwrotów.

INFORMACJA
DLA KORZYSTAJĄCYCH Z KATALOGU OPAC

Katalog elektroniczny jest dostępny:

  • przez Internet na dowolnym komputerze poza biblioteką. Do katalogu OPAC można się dostać klikając na głównej stronie www biblioteki logo OPAC lub wybierając zakładkę KATALOGI › KATALOG ELEKTRONICZNY lub wpisując w pole przeglądarki adres opac.biblioteka.gliwice.pl,

 

 • w placówkach MBP poprzez TERMINALE, czyli komputery służące TYLKO do przeszukiwania katalogu.

1. LOGOWANIE DO KONTA BIBLIOTECZNEGO

Logowanie do katalogu odbywa się poprzez kliknięcie pola LOGUJ oraz wpisanie numeru karty i hasła.

Numer karty składa się z 8 znaków np. 00012345.
Podczas logowania należy go wpisać bez podawania początkowych „0” (od lewej strony).

 

Hasło jest tworzone w momencie zapisu do biblioteki. Domyślnie są to pierwsze trzy litery nazwiska czytelnika (małe litery, bez polskich znaków). Czytelnik w każdej chwili może zmienić hasło na indywidualne (w zakładce KONTO › ZMIANA HASŁA).

Przykład: Nr karty: 00012345 Jan Czytelnik
Wpisujemy: numer karty: 12345 hasło: czy
Po zalogowaniu w zakładce KONTO jest możliwe wyświetlenie danych czytelnika, listy dokumentów wypożyczonych i zarezerwowanych czy też zmiana hasła.

Czytelnik, który posiada kartę biblioteczną może sprawdzić historię własnego konta oraz termin zwrotu wypożyczonych zbiorów.

 

2. PRZEGLĄDANIE KATALOGU, WYSZUKIWANIE I REZERWOWANIE KSIĄŻEK

W katalogu komputerowym można przeszukiwać zbiory według m.in.: tytułu, autora,serii wydawniczej, haseł przedmiotowych, roku wydania, numeru ISBN.

Oprócz książek w katalogu elektronicznym ujęte są dokumenty dźwiękowe, książki mówione, gry planszowe i filmy. Wyszukiwanie można prowadzić dla wszystkich tych dokumentów lub wybierając np. tylko jeden rodzaj.

Rodzaje zbiorów oznaczone są ikonkami graficznymi, a oprócz tego w opisie bibliograficznym stosuje się następujące określenia:

 • płyta kompaktowa [płyta CD]
 • płyta DVD [płyta CD]
 • książka mówiona, audiobook [KM].
 • film [film]
 • gra planszowa [Gra]

1. WYSZUKIWANIE W KATALOGU jest możliwe na wiele sposobów. Poniżej przedstawiono wyszukiwanie wg tytułu.

Aby znaleźć np. książkę „Gra o tron” wpisujemy ten tytuł w odpowiednie pole i klikamy SZUKAJ.

Jako wynik wyświetli się lista dokumentów o danym tytule. Jeśli nie określiliśmy, że szukamy TYLKO książki, w wynikach będą też filmy i audiobooki.

Klikamy w wybrane wydanie, aby wyświetlić informacje szczegółowe.

 

Pojawi się tabela Dokumenty przeznaczone do wypożyczania. Zawiera ona następujące informacje:

•SYGNATURA oznacza miejsce na półce oraz placówkę, w której znajduje się wybrana pozycja. Po kliknięciu podkreślonej sygnatury wyświetlą się dane adresowe placówki oraz jej godziny otwarcia. Aby łatwo odnaleźć książkę w bibliotece warto zapisać sobie jej sygnaturę.

STATUS dostępności danej książki oznaczony może być następująco:

 

 • status dostępna – zapraszamy do biblioteki, książka czeka. Warto telefonicznie poprosić o odłożenie książki, ponieważ zanim czytelnik dotrze do biblioteki, pozycja może zostać wypożyczona przez kogoś innego.
 • status informacja w filii – dostępność należy sprawdzić w danej placówce (osobiście, telefonicznie, pocztą elektroniczną),
 • status wypożyczona – na taką pozycję można dokonać rezerwacji,
 • status niedostępna – w opracowaniu – książka przygotowywana jest do udostępniania.
 • AKCJA – w tym polu jest widoczna data zwrotu dokumentu wypożyczonego oraz dla użytkowników zalogowanych – ikonka ZAREZERWUJ. Kliknięcie w nią umożliwia wpisanie się na listę oczekujących na dany dokument. W momencie, gdy pojawi się on w bibliotece, system zamówi go na konto pierwszej osoby z listy oczekujących.Należy zwrócić uwagę, aby wybrać egzemplarz z filii, do której chcemy się udać. Skorzystanie z opcji ZAREZERWUJ DOWOLNY DOKUMENT skutkuje zamówieniem dla czytelnika pierwszego dostępnego egzemplarza, bez względu na jego lokalizację.

  Domyślny czas ważności rezerwacji to 60 dni. Można go zmienić.

 • UWAGI – pole zawiera informacje o stanie fizycznym książki.Analogiczny sposób postępowania należy zastosować do każdej opcji wyszukiwania (wg autora, hasła przedmiotowego etc.).W razie problemów z logowaniem bibliotekarze chętnie udzielą pomocy.

  Korzystając z katalogu poza domem należy pamiętać o WYLOGOWANIU SIĘ.