Uczniowie notują na kartkach

Za nami dwa świetne warsztaty „Język uwagi – waga języka”, które odbył się w ramach projektu Fabryka Języka.

Zwracaliśmy uwagę na język i ważyliśmy słowa pod fachowym okiem przedstawicielki Fundacji Loesje Polska, która 27 maja uczyła kreatywnego pisania krótkich tekstów i haseł metodą Loesje dorosłych uczestników warsztatów, a 28 maja zaznajamiała z nią młodzież z VII LO w Gliwicach. Najpierw dowiedzieliśmy się czym Loesje jest, gdzie i dlaczego powstała (Loesje to holenderskie żeńskie imię), a potem kroku po kroku tworzyliśmy hasła. Na rozgrzewkę – kreatywne myślenie, potem poszukiwania skojarzeń, porównań i metafor, rymów i rytmu, żeby na końcu dojść do zabawnych, refleksyjnych, zaskakujących, a czasem abstrakcyjnych sentencji.

Z pewnością i starsi i młodsi uczestnicy warsztatów wyszli z nich z poczuciem, że język i jego forma wpływają na nasze myślenie o świecie. A dzięki metodzie Loesje możemy wyrażać się i opisywać rzeczywistość (nawet tę trudną) w lekki, humorystyczny sposób.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024″.

27 i 28 maja 2024 r.