Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.

To dobre miejsce i okazja do rozmowy o czytanych książkach. Nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.

Pierwsze Kluby Książki powstały w 1926 roku w Wielkiej Brytanii. W Polsce kluby działają już od kilkunastu lat, pierwsze powstały w Warszawie, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, zostały założone przez British Council. Współpracujący z British Council Instytut Książki opracował wieloletni program promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książek pod nazwą „Tu czytamy”. W ramach tego programu powstają Dyskusyjne Kluby Książki.

Biblioteka Śląska, koordynator działań w wo­je­wództ­wie śląskim, dokonuje zakupów książek dla klubów oraz zaprasza autorów na spotkania.

DKK to doskonałe miejsce dla osób, które kochają książki, lubią czytać i rozmawiać o książkach. Nie muszą oni prowadzić poważnych dyskusji literackich ani znać się na literaturze.

W Gliwicach Dyskusyjny Klub Książki:

  • od 2007 r. działa przy Filii nr 21 na os. Kopernika, przy ul. Syriusza 30.
  • od 2012 r. dla dorosłych przy Filii nr 16 w Sośnicy, przy ul. Przedwiośnie 2
  • od 2012 r. dla dzieci – przy Filii nr 5 na os. Sikornik, przy ul. Perkoza 12.

Spotkania gliwickich klubowiczów odbywają się regularnie.