Baner z informacją o spotkaniu autorskim w ramach Śląskiego Tygodnia

Andrzej H. Wojaczek – Ślązak, filolog polski. Przez szesnaście lat niósł kaganek oświaty jako czynny belfer. Z zamiłowania muzyk, instrumentalista, wokalista; od 2008 roku komponuje dla Teatru Polskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Żytomierzu na Ukrainie. Skomponował muzykę m.in. do Balladyny Juliusza Słowackiego, Dziadów Adama Mickiewicza, Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, Przed sklepem jubilera Karola Wojtyły, czy serii nagradzanych monodramów. Instruktor teatralny, scenarzysta, autor kilkuset tekstów piosenek; współtwórca adaptacji musicalowej dziejów Abrahama oraz Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa.

W 2021 roku zadebiutował doskonale przyjętą przez czytelników i krytyków powieścią Kłosy – pierwszym tomem trylogii Wrzeciono Boga, przejmującej, wielowątkowej powieści, osnutej na kanwie pamiętników wuja, którego życie wpisało się w epokę burzliwych przemian i dziejowych wstrząsów XX wieku. W 2022 roku ukazały się kolejne tomy cyklu: Wdowi grosz oraz Jutrznia – nagrodzona przez jurorów w kategorii „saga rodzinna” tytułem „Książka Roku 2022” w plebiscycie serwisu granice.pl.

W lutym skończył kolejną powieść, którą sam określa jako współczesną wersję mitu o Orfeuszu i Eurydyce, historię o dojrzewaniu, godzeniu się z wyrokami losu i radzeniu sobie ze stratą.

Spotkanie poprowadzi Jakub Strumień – bytomianin, publikuje od 2018r. Jego teksty, krótsze i dłuższe, ukazały się w periodykach internetowych i papierowych, m. in. w „Helikopterze”, „Elewatorze”, „Wizjach”, „artPAPIERZE”, „Tekstualiach” i innych. Laureat kilku konkursów poetyckich, w 2022r. nagrodzony statuetką „Bytomskiego Pióra”. W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Piekarach Śląskich i Teatrem Ziemi Rybnickiej prowadził spotkania z lokalnymi autorkami i autorami poezji i prozy, a w roku jubileuszowym 2021 wieczór z twórczością Tadeusza Różewicza.

23 listopada 2023 r., godz. 18.00