Prowadząca spotkanie Paulina Stolecka wita gości i Dawid Iwaniec

Spotkaliśmy się z Dawidem Iwańcem, aby porozmawiać o jego książkowym debiucie „Ogień wyszedł z lasu”, który poświęcony jest pożarom lasów w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku.

Opisana przez autora katastrofa była dla nas punktem wyjścia do rozmowy o sile żywiołu, blaskach i cieniach pracy strażaków, pracy ludzkiej pamięci oraz kryzysie klimatycznym. Choć wśród bezpośrednich przyczyn jednego z największych pożarów po II wojnie światowej w Europie wskazano iskry spod kół przejeżdżającego przez torowisko pociągu towarowego, korzeni pożaru należy szukać już w średniowieczu. Przekształcenie środowiska, którego początkiem było wykarczowanie puszczy pod osady, a następnie gwałtowny rozwój przemysłu doprowadziło do poważnego kryzysu ekologicznego. Autor przyznał, że od początku jego zamiarem było stworzenie książki będącej nie tylko relacją z pożarów sprzed ponad trzydziestu lat, ale również reportażu wielowymiarowego, który w kolejnych warstwach traktowałby o najważniejszych wyzwaniach współczesnego społeczeństwa. Podczas spotkania głos zabrali także jego uczestnicy – świadkowie tragicznych wydarzeń, dla których wspomnienia z tamtych dni są ciągle żywe.

Podczas spotkania zapewnione było: tłumaczenie na polski język migowy, pętla indukcyjna oraz dostępność architektoniczna.

Wydarzenie było częścią projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

19 października 2023 r.