Zdjęcie pamiątkowe

Początek października okazał się dla nas wyjątkowym czasem. W ubiegły weekend gościliśmy w  Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, gdzie odbyła się uroczysta ceremonia rozdania statuetek “Słoneczniki 2023. To gala, na której nagradzane są najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci na Śląsku.

Jury w składzie: Jowita Hercig, dr n. hum. Agnieszka Pasztak-Opiłka oraz dr Danuta Morańska, zdecydowało przyznać gliwickiej bibliotece wyróżnienie w kategorii Logika za „Warsztaty paleontologiczne”, a pozostałe inicjatywy zdobyły aż 10 nominacji w 6 kategoriach. Bardzo dziękujemy za docenienie naszych działań na rzecz promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Świat książek to dla nas inspiracja i pretekst do integracji, zabawy, a także rozwijania umiejętności oraz kreatywnego spędzania czasu.

O nagrodzonych przez Jury warsztatach mówi pomysłodawczyni, Angelika Stachowicz: „Dinozaury wyginęły 66 milionów lat temu w skutek upadku meteorytu na półwysep Jukatan. Przez miliony lat fascynowały nie tylko naukowców i paleontologów, ale również…. dzieci! To ta niezwykła ciekawość świata sprawia, że praca z nimi poprzez zabawę jest doskonałym sposobem na rozwijanie inteligencji i umiejętności manualnych. Tak było również podczas naszych bibliotecznych warsztatów.

Warsztaty paleontologiczne miały na celu rozwijanie motoryki małych palców przez zabawę malutkimi pędzelkami, którymi przedszkolaki odganiały piasek ze skamielin dinozaurów. Wykonane skamieliny z kości patyczków kosmetycznych dały efekt 3D i zaintrygowały najmłodszych. Przygotowane na 4 stanowiskach paleontologicznych skamieliny dopełniały karty pracy, na których dzieci musiały dopasować znalezione dinozaury do wydrukowanych w większej ilości wizerunków tych zwierząt. Zebrane liczby punktów za odpowiednie dopasowanie i dodatkowo zaznaczenie opcji – czy dinozaur jest roślinożerny czy mięsożerny – wyłaniały zwycięzców. Najlepsi otrzymywali 12/12 punktów!

W warsztatach brały udział dzieci z gliwickich przedszkoli, również z niepełnosprawnością intelektualną, które rewelacyjnie sobie poradziły z przygotowanymi zadaniami. W sumie w warsztatach wzięło udział aż 130 dzieci! Zajęcia urozmaiciły prawdziwe skamieliny i meteoryty. Nasze „gwiazdki z nieba” zrobiły wrażenie na małych odkrywcach, a każde z nich trzymając meteoryt w ręku pomyślało o życzeniu…. Może właśnie wtedy ktoś zamarzył o wyróżnieniu w Słonecznikach 2023?”.

Zdobyte wyróżnienie to dla nas ogromna motywacja do realizacji kolejnych działań i inicjatyw. Zachęcamy do śledzenia bieżących wydarzeń skierowanych do dzieci i całych rodzin.

Zdjęcia z archiwum Organizatora oraz z archiwum MBP w Gliwicach.