Chłopcy przy pracy nad lapbookiem

Muminki są dziś ikoną popkultury. Książki Tove Jansson o ich przygodach zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i sprzedane w milionach egzemplarzy. Wraz z klasami 2a oraz 2b ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Gliwicach stworzyliśmy tematyczne lapbooki o muminkach oraz tworzyliśmy historie opowieści za pomocą gry stroy cube. Po omówieniu zasad gry i tworzenia lapbooka zabraliśmy się do pracy.

Każde dziecko otrzymało zestaw wyciętych wizerunków z kości gry, losowo wybrali 9 i przykleili je do zeszytów. Następnie opowiadaliśmy swoje niezwykle historie, od niektórych ze śmiechu bolały nas brzuchy. Było bardzo twórczo i wesoło. Dzieci zamienił się zeszytami i opowiadały w inny sposób to co przed chwilą wymyślili ich koledze z tego samego zestawu kości. Wyobraźnia ma wielką moc! Kolejnym etapem była opowieść całej klasy, którą jedna z Pań spisała na kartce papieru i przykleiła do lapbooka.

Do kolejnego zadania dzieci należało głośne czytanie fragmentów książek o muminkach, las rąk chętny do czytania był gęsty. Przeczytane fragmenty schowaliśmy do jeden z tematycznych koper w naszym lapbooku. Podobnie zrobiliśmy z ciekawostkami i opisami bohaterów doliny muminków.

Ostatnim etapem była praca w 5 drużynach, każda otrzymała niezwykłe zadanie.

  1. Ułożyć puzzle i przykleić je do lapbooka.
  2. Uzupełnić i wpisać słownie elementy budowy muminka.
  3. Rozwiązać krzyżówkę.
  4. Uzupełnić drzewo genealogiczne bohaterów z doliny muminków.
  5. Odszyfrować zaszyfrowane hasło.

Nasi mały autorzy złożyli również podpisy na cudownym lapbooku. Uzupełnili też wolne miejsca na kolorowych karteczkach wieloma ciekawymi informacjami. Zrobiliśmy również ankietę. Dzieci zostały zapytane o to czy Buka była dobra czy zła? Następnie policzyliśmy głosy i porozmawialiśmy o charakterze Buki. Okazało się, że to postać tragiczna, pragnąc światła i ciepła jedyni może je ugasić….

Biblioforum, ul. Lipowa 1
26 października 2023 r.