Prof. Krzysztof Nitsch prezentuje medalik

Wykład „Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej” prof. Krzysztofa Nitscha – relacja

Za nami ostatnie z cyklu spotkań z prof. Krzysztofem Nitschem zorganizowane przy okazji wystawy jego prac w gliwickiej Bibliotece. Wczorajszy wykład poświęcony był roli światła w rzeźbie.

Każda forma rzeźbiarska, zdaniem profesora, tak jak roślina, potrzebuje światła. Jest ono ważne już na poziomie początkowego etapu tworzenia dzieła, w pracowni.

– Światło jest sędzią formy rzeźbiarskiej. Jest ono niezwykle istotne w całym procesie twórczym. Wychodząc z pracowni ze swoją pracą, widzę czasami wiele niedoskonałości. Dlatego gdy część rzeźb wykonuję w pracowni, przy bocznym świetle, później koniecznie muszę spojrzeć na nie z perspektywy otwartej przestrzeni i w naturalnym świetle. Dopiero wtedy forma rzeźby wybrzmiewa w pełni – podkreślał Nitsch.

Dziękujemy profesorowi za merytoryczny wykład i nowe spojrzenie na sztukę. Wielkie podziękowania kierujemy również do wszystkich, którzy kupili najnowszy album Krzysztofa Nitscha. Dochód ze sprzedaży publikacji w całości został przekazany na rzecz gliwickiego Hospicjum. Jeśli ktoś z Was chciałby jeszcze wesprzeć akcję charytatywną, ma taką możliwość do końca marca.

Wystawę rzeźb, medali, plakatów i autorskich kalendarzy można oglądać do końca lutego. Zapraszamy w godzinach otwarcia Biblioteki.

26 marca 2024 r.