Zaprosiliśmy na spotkanie autorskie z Hanną Pasterny autorką książek, w których opisuje swoje wyprawy do ciekawych miejsc i opowiada o spotkaniach z niezwykłymi ludźmi, udziela również rad dotyczących przygotowania się do podróży. W książce „Moje podróże w ciemno” opisuje wyprawy po Polsce, Europie i samodzielną wyprawę do USA. To dziesięć rozdziałów, m.in. o przygodach w pociągach, niespodziankach w hotelach, zabawnych językowych wpadkach, poruszaniu się z białą laską, tradycjach religijnych w różnych krajach.
Podczas spotkania zapewniliśmy: tłumaczenie na polski język migowy, pętlę indukcyjną oraz dostępność architektoniczną.
Spotkanie prowadziła Edyta Słapik.
Hanna Pasterny jest magistrem filologii romańskiej. Pracuje również jako konsultantka ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku. Uczestniczyła w pracach nad poradnikiem na temat kryzysów psychicznych u działaczy organizacji pozarządowych. Uczestniczyła jako ekspert w projekcie „Wdrożenie konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych – wspólna sprawa. Prowadzi szkolenia o komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami dla pracodawców, lekarzy, duchownych, policjantów, pracowników urzędów administracji. Autorka artykułów dotyczących niepełnosprawności i opracowania „Osoby z niepełnosprawnościami a wymiar sprawiedliwości. Rekomendacje dla policji, straży miejskiej, prokuratury, sądu i organizacji pozarządowych”. Otrzymała wyróżnienia „Człowiek bez barier”, Lady D i Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. Macieja Lisa. W roku 2017 jej sylwetka została przedstawiona w publikacji „Lista mocy” prezentującej stu najbardziej wpływowych niepełnosprawnych Polaków.
Podczas spotkania były możliwość zakupu książek w promocyjnych cenach.
Przedsięwzięcie jest częścią projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
16 marca 2023 r.