Baner z informacją o ofercie dla seniorów

Park Chopina, ul. Sienkiewicza 5

PIKNIK SENIORA

3 września 2023, godz. 14.00 – 19.00

3 września 2023 r. Park Chopina zmieni się w najpogodniejsze miejsce w mieście. Wszystko za sprawą jubileuszowego X Rodzinnego Pikniku Seniora, który został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.

Gliwicki Rodziny Piknik Seniora, zainaugurowany w 2012 roku, na dobre wpisał się w kalendarz miejskich imprez. Celem wydarzenia jest integracja mieszkańców, promocja zdrowego stylu życia i aktywności w różnych sferach, a także rozwijanie zainteresowań. Przede wszystkim jednak to okazja do wspólnej, międzypokoleniowej zabawy w radosnej atmosferze.

W pierwszą niedzielę września, w godz. 14.00 – 19.00, Park Chopina wypełni 60 stanowisk z różnorodnymi atrakcjami, podzielonymi na 5 stref tematycznych: kultury i edukacji, technologii i innowacji, aktywności, zdrowia i urody oraz strefa seniora. Na uczestników wydarzenia czekać będą m.in. warsztaty artystyczne, rękodzielnicze, gry i zabawy oraz stoiska informacyjne.  Z całą pewnością nie zabraknie rozrywek dla osób w wieku od 0 do 100 lat – podczas Pikniku każdy znajdzie coś dla siebie!

Punktem centralnym zabawy będzie scena, na której zaprezentują się gliwickie przedszkolaki, młodzież wraz z zespołami artystycznymi oraz uzdolnieni seniorzy. Do wspólnego śpiewania i tańca biorących udział w imprezie zachęcą zespoły: Happy Jędrowski Show, Alpina Show, Metrum.

Tegoroczna odsłona wydarzenia, dzięki zaangażowaniu licznych partnerów, zarówno z Gliwic jak i innych miast metropolii górnośląsko-zagłębiowskiej, przybierze charakter ponadregionalny.

Organizatorem X Rodzinnego Pikniku Seniora jest Miasto Gliwice, współorganizatorem: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

NARODOWE CZYTANIE 2022 – NAD NIEMNEM

9 września 2023, godz. 15.00 – 17.00

Akcja „Narodowe Czytanie” została zainaugurowana w 2012 roku i odbywa się pod honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku, podczas 11. edycji Narodowego Czytania, Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza czytelników na wspólne czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej oraz atrakcje związane z tym wydarzeniem.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

9 września w godz. 15.00 – 17.00 zaprosimy mieszkańców do Biblioteki Centralnej, gdzie nastąpi oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania. Następnie prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Marian Kisiel w rozmowie z Sandrą Saletowicz przybliży słuchaczom ponadczasowe dzieło Elizy Orzeszkowej. Usłyszymy także fragmenty „Nad Niemnem” w wykonaniu Alicji Stasiewicz i Lecha Mackiewicza, aktorów Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Przez cały czas trwania wydarzenia na uczestników czekać będą quizy i zabawy literackie z nagrodami, animacje i zaczytana strefa relaksu.

Zapraszamy!

HACZYK – gliwickie spotkania literackie

sierpień – listopad 2023

Ziemia, woda, ogień i powietrze. Cztery żywioły, które tworzą świat materialny. Siła, którą nie kieruje świadomość, mająca zarówno moc tworzenia, jak i destrukcji. Metafora opisująca zjawiska związane nie tylko ze światem przyrody, ale też z człowiekiem.

To właśnie żywioły są tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu. Wspomniany motyw będzie okazją do poruszenia tematów związanych z najważniejszymi wyzwaniami współczesnego społeczeństwa, m.in.: zmianami klimatycznymi, kryzysem migracyjnym czy wykluczeniem społecznym. Spotkania zaplanowane na wrzesień, październik i listopad wypełnią najpopularniejsi autorzy, poeci oraz praca twórcza uczestników. Wśród zaproszonych gości wymienić można Dominikę Słowik, Julię Fiedorczuk, Dybę Lach, Jarosława Mikołajewskiego, Andrzeja Kruszewicza, Filipa Springera i Dawida Iwańca. Najmłodszych czytelników zaprosimy na spotkanie z Alicją Krzanik, Anną Salamon i Tomaszem Samojlikiem.

Uzupełnieniem spotkań wokół literatury będą wystawy, warsztaty i koncert. Dla najmłodszych czytelników przygotowaliśmy m.in. warsztaty tworzenia papieru czerpanego prowadzone przez Roberta Maciąga oraz warsztaty przyrodnicze z Małgorzatą Więckowicz-Żyłą. Wspólnie z młodzieżą, pod okiem Marty Frąckowiak, stworzymy cyfrowe kolaże, natomiast grupy zorganizowane wezmą udział w warsztatach literacko-artystycznych w filiach MBP. Do końca października prezentować będziemy wystawę prac Katarzyny Handzlik-Bąk, wykonanych w technice asamblażu oraz fotografie Michała Zygmunta, który pojawi się również w gliwickiej książnicy ze swoim muzycznym projektem Odra Sound Design.

Jak co roku dla rodzin zaplanowaliśmy również rodzinną grę miejską, tym razem w nietpowej, bo rowerowej odsłonie. Gracze w spróbują odwiedzić jak najwięcej stanowisk rozmieszczonych w mieście i zrealizować zadania nie tylko sprawdzające wiedzę ogólną, ale również wymagające kreatywności i nieszablonowego podejścia. Rozgrywka łączyć będzie nowe technologie z rozwiązaniami znanymi z tradycyjnych gier terenowych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Biblioteka Centralna MBP, ul. Kościuszki 17

JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI – spotkanie autorskie

12 września 2023, godz. 18.00

Zapraszamy na spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim, inaugurujące 6. edycję festiwalu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”.

Jarosław Mikołajewski – poeta, pisarz i tłumacz z języka włoskiego, autor książek dla dzieci, eseista,  publicysta. Wydał kilkadziesiąt książek  – poetyckich, reporterskich, eseistycznych i dla dzieci. Laureat nagród literackich i artystycznych, m.in. Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy oraz Nagrody „Nowej Okolicy Poetów”. Nominowany dwukrotnie nominowany do Literackiej Nagrody „Nike” i Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. W jego dorobku translatorskim są m.in. przekłady utworów Dantego, Petrarki, Michała Anioła, Leopardiego, Montalego, Ungarettiego, Luziego, Penny, Pavesego, Pasoliniego, Leviego. Z klasyki literatury dziecięcej przetłumaczył na język polski m.in. „Pinokia” Carla Collodiego i kilka utworów Gianniego Rodariego. Pracuje w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Rozmowę poprowadzi Juliusz Pielichowski.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

JEDŹ NA ŻYWIOŁ – rowerowa gra miejska

11 – 16 września 2023

Jest rok 2053. Świat diametralnie zmienił się w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Globalne ocieplenie spowodowało znaczne zmiany klimatu. Lodowce topnieją, morza podnoszą się, a pogoda jest coraz bardziej ekstremalna. W tym nowym świecie magowie żywiołów stali się niezbędni do przetrwania.

Podczas gry wcielisz się w postać młodego maga, który chce rozpocząć swoją edukację w Akademii Magii. Aby zasilić grono studentów, musisz wyruszyć w podróż szlakiem żywiołów i odnaleźć hasło, które otworzy przed Tobą wrota uczelni. Podczas wyprawy, wykorzystując ekologiczne środki lokomocji, odwiedzisz różne miejsca, w których zmierzysz się z wyzwaniami.

Gra odbywać się będzie w terminie między 11 a 16 września 2023 r. Rozgrywka adresowana jest do graczy indywidualnych i drużyn składających się z 2-4 osób. Warunkiem udziału w grze jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego w Bibliotece Centralnej, ul. Kościuszki 17 oraz pobranie karty gry.

Szczegółowe zasady gry określa regulamin dostępny na stronie internetowej: biblioteka.gliwice.pl/projekty/haczyk-gliwickie-spotkania-literackie-edycja-2023.

Więcej informacji oraz zapisy: tel. 32 238 26 24, e-mail: instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl.

Gra odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Biblioteka Centralna MBP, ul. Kościuszki 17

METAMORFOZY RZECZY – wystawa prac Katarzyny Handzlik-Bąk

do 15 września 2023

Na wystawie  zobaczymy prace przestrzenne z ceramiki, a także formy wykonane w technice asamblażu i ready mades. Ekspozycja prezentuje prace pochodzące z kilku cykli, które w odmienny, wielowymiarowy sposób pokazują jak nadać przedmiotom drugie życie w przestrzeni Sztuki.

Katarzyna Handzlik-Bąk – absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydziału Ceramiki i Szkła. Doktor habilitowana sztuki. Zawodowo związana z Uniwersytetem Śląskim. W Instytucie Sztuk Plastycznych Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji prowadzi autorską pracownię Sztuki Przedmiotu. Jej twórczość skupiona jest wokół działań przestrzennych: ceramiki, asamblażu oraz ready mades, ponadto zajmuje się kolażem i małą formą graficzną, w szczególności ekslibrisem. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w Polsce, Danii, Finlandii i Wielkiej Brytanii, uczestniczyła w wielu międzynarodowych prezentacjach sztuki w Europie, Azji i USA. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Deutsche Exlibris Gesellschaft.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Biblioteka Centralna MBP, ul. Kościuszki 17

Z BUGU NA ODRĘ – DREWNIANĄ ŁÓDKĄ PRZEZ KRAJ – wystawa fotografii Michała Zygmunta

20 września – 31 października 2023
28 września 2023, godz. 17.00 – wernisaż wystawy

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii Michała Zygmunta, muzyka, łowcu dźwięków, społecznika zaangażowanego w sprawy rzek.

Michał Zygmunt wiosną 2023 roku wyruszył w niezwykłą podróż. Przepłynął 1300 kilometrów przez Bug od granicy białoruskiej, przez Narew, dziką Wisłę, Brdę, kanał Bydgoski, uregulowaną i przeobrażoną Noteć, Wartę, aż do Odry i stąd w górę do Chobieni tradycyjną pychówką. Jak sam pisał o wyprawie: „Bug i Odra, dwie rzeki graniczne, dwa przeciwieństwa. Pierwsza wciąż naturalna, nieprzeobrażona, jedna z ostatnich takich w Europie. Druga zniszczona, zdegradowana, uregulowana, martwa. Chciałem przywieźć Odrze ten budzący się żywioł Dzikiej Rzeki, ofiarować jej symboliczny prezent, nadzieję na lepszą przyszłość.”

Michał Zygmunt – od wielu lat aktywnie działa na Odrze, realizując projekty i działania o promujące wartości, etos, historię, tradycję, rzemieślnictwo, dawne zawody, etnografię związaną z terenami Odry i Nadodrza. Autor kilkunastu płyt i wydawnictw związanych z dziedzictwem Odry jak i walorami przyrodniczymi. Autor serii instrumentów Odra Guitars, produkowanych z drzew rosnących nad Odrą. Twórca Dźwiękowego Szlaku Odry złożonego z wyznaczonego szlaku terenowego, na którym umieszczone są drewniane soczewki umożliwiające nasłuchy przyrody.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Biblioteka Centralna MBP, ul. Kościuszki 17

ODRA SOUND DESIGN – koncert Michała Zygmunta

28 września 2023, godz. 18.00

Odra Sound Design to projekt Michała Zygmunta – muzyka, dźwiękowca, kompozytora muzyki teatralnej i filmowej, autora profesjonalnych nagrań terenowych przyrody, twórcy słuchowisk. Podczas koncertu zabierze słuchaczy w dźwiękową podróż, ukazując intymny świat rzeki, mgieł i tętniącej życiem dzikiej przyrody.

Michał Zygmunt – od wielu lat aktywnie działa na Odrze, realizując projekty i działania o promujące wartości, etos, historię, tradycję, rzemieślnictwo, dawne zawody, etnografię związaną z terenami Odry i Nadodrza. Autor kilkunastu płyt i wydawnictw związanych z dziedzictwem Odry jak i walorami przyrodniczymi. Autor serii instrumentów Odra Guitars, produkowanych z drzew rosnących nad Odrą. Twórca Dźwiękowego Szlaku Odry złożonego z wyznaczonego szlaku terenowego, na którym umieszczone są drewniane soczewki umożliwiające nasłuchy przyrody.

Koncert odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Filia nr 17, ul. Spółdzielcza 33a

LIBAN – KRAJ KONTRASTÓW – spotkanie podróżnicze z Przemysławem Wiktorczykiem, autorem bloga „Antek w podróży”

20 września 2023, godz. 17.00

Zapraszamy na spotkanie z dawną Szwajcarią Bliskiego Wschodu.

Prelekcja jest zapisem wizyty w Libanie, którą autor bloga „Antek w podróży” odbył w styczniu 2020 roku. W ostatnich latach kraj ten jest częściej wymieniany w mediach z powodu protestów antyrządowych, które targają nim od października 2019, wybuchu w porcie, a także problemów gospodarczych. Liban to przede wszystkim sympatyczni i pomocni ludzie, jak również niesamowite jedzenie, które jest prawdziwą ucztą dla podniebienia. Pomimo olbrzymich kontrastów, jakie da się zauważyć, Libańczycy są pozytywnie nastawieni do życia.

Spotkanie odbywa się przy współpracy z Radą Dzielnicy Zatorze.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

POTAŃCÓWKA DLA SENIORÓW

25 września 2023, godz. 17.00 -19.30

Potańcówki w bibliotece to propozycja dla seniorów młodych duchem. To znakomita okazja, by przy muzyce spędzić wspólnie wolny czas i zawrzeć nowe znajomości.

Wstęp wolny.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

MAJA DROŻDŻ – spotkanie autorskie

29 września 2023, godz. 18.00

Zapraszamy na spotkanie z Mają Drożdż, pisarką, autorką powieści obyczajowych.

Maja Drożdż – urodziła się w Tarnowie. Pasję do pisania odkryła jako nastolatka i wciąż poddaje się wenie twórczej. Zadebiutowała w 2019 roku powieścią „Nie uciekaj”. Jej szuflada pełna jest historii, które czekają, aby ujrzeć światło dzienne. Nierzadko inspiruje się prawdziwymi wydarzeniami, które okrywa literacką fikcją. Trudną tematykę przeplata z elementami humorystycznymi, aby dać czytelnikowi chwilę wytchnienia od skrajnych emocji. Swoje życie dzieli między rodzinę, pisanie oraz pełnoetatową pracę zawodową. Uwielbia śpiew ptaków i sushi. W wolnym czasie oddaje się drobnym przyjemnościom, jak pieczenie, relaks przy dobrej muzyce, książce lub filmie. Jest szczęśliwą żoną, a wspólnie z mężem wychowuje dwóch synów.

Spotkanie poprowadzi Marta Bajor.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

RELAKSACJA DLA SENIORÓW

4 września 2023, godz. 13.00
18 września 2023, godz. 13.00

Zapraszamy seniorów w dwa wybrane poniedziałki miesiąca na relaksację przy dźwiękach muzyki lub audiobooków. Podczas spotkań w Wypożyczalni Muzycznej, będziemy wykonywać kolorowanki antystresowe.

Biblioforum, ul. Lipowa 1

SENIOR ARTYSTYCZNIE – kartka okolicznościowa dla przyjaciela

5 września 2023, godz. 17.00

Zajęcia dedykowane seniorom. Podczas spotkania wspólnie stworzymy kartki okolicznościowe dla najbliższych.

Obowiązują zapisy: osobiście, tel. 500 550 772 lub mailowo: bf@biblioteka.gliwice.pl.

SPOTKANIE BABĆ

12 września 2023,  godz. 10.00

Zachęcamy babcie do odwiedzenia biblioteki, wspólnego spędzania czasu.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM”

9 września 2023, godz. 9.00 – 14.00

Z okazji 11. edycji Narodowego Czytania Biblioteka Centralna zaprasza do wspólnego głośnego czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej oraz zapoznania się z twórczością autorki.

Filia nr 5, ul. Perkoza 12

WSPOMNIENIA Z WAKACJI – album na zdjęcia

8 września 2023,  godz. 16.00

„Rękodzieło dla każdego” to cykl warsztatów plastycznych dla mieszkańców Sikornika. Poprowadzi je plastyczka i pedagog Ewelina Paluch. Projekt realizowany jest z funduszy Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2023 r.

W tym miesiącu na zajęciach będziemy tworzyć album na zdjęcia z wakacji.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny: 32 232 13 35.

Filia nr 5, ul. Perkoza 12

SPOTKANIE KLUBU SENIORA

7 września 2023,  godz. 10.00
28 września 2023, godz. 10.00

Spotkanie otwarte, zapraszamy wszystkich seniorów do wspólnego spędzenia czasu.

Filia nr 15, ul. Piastowska 3

KREATYWNIE NA TRYNKU – malowanie jedwabnych apaszek

6 września 2023, godz. 16.00

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Trynku na warsztaty dla młodzieży, dorosłych i seniorów, podczas których będziemy malować jedwabne apaszki. Technika malowania na jedwabiu jest bardzo ciekawa i efektowna. Zarówno osoby zaznajomione z technikami malarskimi, jak i mniej doświadczone mogą stworzyć własny obraz na chuście.

Obowiązują zapisy: tel. 32 23 19 58, e-mail: filia15@biblioteka.gliwice.pl.

Projekt realizowany jest ze środków Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2023.

Filia nr 21, ul. Syriusza 30

PIERWSZA POMOC TECHNOLOGICZNA

5, 12, 19 i 26 września 2023, godz. 8.00 – 14.00

Zachęcamy do skorzystania z Pierwszej Pomocy Technologicznej. W wyznaczonych godzinach można pojawić się u nas z własnym sprzętem (telefonem komórkowym, laptopem, aparatem fotograficznym itp.) i uzyskać pomoc w jego podstawowej obsłudze (np. poszukiwanie i instalacja aplikacji w telefonie, pisanie dokumentów w komputerze itp.).

Filia nr 5, ul. Perkoza 12

SPOTKANIE KLUBU BRYDŻOWEGO

5, 12, 19, 26 września 2023, godz. 11.00

Zapraszamy na otwarte spotkanie Klubu Brydżowego. Spotkania odbywają się w każdy wtorek Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z filią: tel. 32 232 13 35.

Biblioforum, ul. Lipowa 1

BIBLIOFORUM POLECA SENIOROM – książka na jesienną porę

14 września 2023, godz. 11.00

Spotkanie dedykowane seniorom. Zapraszamy na wspólną kawę, rozmowę o najciekawszych, przeczytanych książkach, do których chętnie powracamy.

Obowiązują zapisy: osobiście, tel. 500 550 772 lub mailowo: bf@biblioteka.gliwice.pl.

Filia nr 5, ul. Perkoza 12

LAWENDYNKI

20 września 2023,  godz. 16.00

Zajęcia kreatywne dla dorosłych. Uszyjemy misie z płótna wypełnione lawendą. Obowiązują zapisy: osobiście w bibliotece, telefonicznie: 32 232 13 35 lub mailowo: filia5@biblioteka.gliwice.pl.

Filia nr 21, ul. Syriusza 30

SPOD ZNAKU KLONOWEGO LIŚCIA – quiz wiedzy

1-30 września 2023

Zabawa polega na wypełnieniu quizu wiedzy, zawierającego pięć pytań jednokrotnego wyboru, dostępnego w Filii nr 21. Spośród quizów zawierających prawidłowe odpowiedzi wybierzemy zwycięzcę, który otrzyma nagrodę książkową.

Filia nr 5, ul. Perkoza 12

FOTOGRAFIA DZIECIĘCA – NEWBORN

4-30 września 2023
11 września 2023, godz. 17.00 – wernisaż

Galeria Perkoz serdecznie zaprasza na wystawę fotografii autorstwa Ekateryny Vinter.

Jak autorka pisze o sobie: „Mam 35 lat i pochodzę z miasta Chersoń, które znajduje się na południu Ukrainy. Całe życie spędziłam w tym mieście i gdyby mi ktoś powiedział, że będę musiała przeprowadzić się do innego kraju zabierając ze sobą tylko syna i torbę z najpotrzebniejszymi rzeczami, pomyślałabym, że zwariował. Okazało się, że to prawda i od roku budujemy swoje życie od podstaw.

Życie dzieli się na przed i po. Jedno się nie zmieniło – moje zamiłowanie do twórczości i pracy, która wykonuję.

Gdyby ktoś zapytał mnie kim jestem, odpowiedziałabym, że jestem fotografem rodzinnym. Kto przychodzi do mnie na sesję zdjęciową z noworodkiem zostaje ze mną na długo. Spotykamy się dalej na chrzcie dziecka, w pierwszym roku jego życia, na kameralnych rodzinnych imprezach, wakacyjnych sesjach zdjęciowych i sezonowych dziecięcych projektach fotograficznych. Fotografią zajmuję się od 5 lat.

Z wykształcenia jestem prawnikiem i księgową, pracowałam w policji i służbie migracyjnej, ale wraz z narodzinami syna, ostatecznie przekonałam się, że chcę poświęcić się pracy twórczej. Fotografia to moje powołanie. Najważniejsza podczas sesji jest dla mnie atmosfera, troska o komfort dziecka i dbałość o najdrobniejsze szczegóły. Pozwala to utrwalić najcenniejsze chwile życia Waszej rodziny, które zostaną uwiecznione na profesjonalnych zdjęciach”.

Filia nr 9, Oddział dla dzieci nr 38,  ul. Czwartaków 18

W ŚWIECIE ZWIERZĄT – wystawa z XI Ogólnopolskiego Konkursu Origami „Magia zamknięta w papierze”

1 – 30 września 2023

Ogólnopolski konkurs przeznaczony był dla wszystkich miłośników składania papieru. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać obraz w technice origami związany z tematem konkursu.

Organizatorami konkursu były Zespoły Szkolno-Przedszkolne nr 3 i nr 4 w Gliwicach oraz Szkoła Podstawowa nr 8 w Tarnowskich Górach. Patronat honorowy nad konkursem objęła Galicyjska Grupa Origami.

Filia nr 30, ul. Partyzantów 25

TEMATYCZNE WARSZTATY ZE SMARTFONEM

27 września 2023,  godz. 17.00

Warsztaty, podczas których seniorzy nabędą umiejętności korzystania z aplikacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach oraz Gliwickiej Aplikacji Miejskich Aktywności.

Filia nr 21, ul. Syriusza 30

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

27 września 2023, godz. 18.00

To okazja do dyskusji o książce „Saturnin” Jakuba Małeckiego.  Spotkanie otwarte.

Biblioforum, ul. Lipowa 1

SENIOR DLA WNUKÓW. AKTYWNA BABCIA AKTYWNY DZIADEK – pejzaż jesienny okiem babci, dziadka i wnucząt

21 września 2023, godz. 11.00

Zapraszamy na międzypokoleniowe warsztaty, podczas których wykonamy pejzaże jesienne różnymi technikami.

Obowiązują zapisy: osobiście, tel. 500 550 772 lub mailowo: bf@biblioteka.gliwice.pl.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

STYLOWA WYMIANKA KULTURALNO-MODOWA

21 września 2023, godz. 16.30-18.30

Spotkajmy się w Bibliotece Centralnej na wymiance kulturalno-modowej. Zamiast kupować ciągle nowe rzeczy i obciążać środowisko naturalne zostań świadomym konsumentem!  Bliska jest ci idea ZERO WASTE i używania ponownie rzeczy zamiast ciągłego kupowania? Zapraszamy! Przynieś książki, płyty, filmy i rzeczy które już Ci się znudziły i zamień na inne.

Pamiętaj, mają to być rzeczy w bardzo  dobrym stanie, czyste, książki nie podarte, płyty CD nie połamane. Takie, jakie sam byś chciał/chciała dostać na wymianę.