Baner z informacją o wystawie filatelistyczno-kolekcjonerskiej
Szczegóły wystawy
3.06.2024 - 29.06.2024
Wernisaż wystawy: 17.06.2024 | godz. 17:00

17 czerwca minie 25 lat od pamiętnej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Gliwicach. Mimo upływu czasu, zapewne wielu z nas doskonale pamięta ten dzień. Pierwotnie Jan Paweł II miał przybyć do Gliwic 15 czerwca, lecz plany pokrzyżowała jego choroba. Mimo, iż informacja o odwołaniu wizyty dotarła na czas, to na lotnisku aeroklubu zebrały się tysiące ludzi, którzy modlili się o zdrowie papieża. Dwa dni później, ku zaskoczeniu wszystkich, Ojciec Święty przybył jednak do Gliwic w drodze do Częstochowy. O tym wydarzeniu mówiło się „Cud nad Kłodnicą”.

Z tej okazji Klub Zainteresowań PZF „Gliwicki Klub Kolekcjonerów” i Oddział Gliwicki Polskiego Związku Filatelistów przygotowali wystawę filatelistyczno-kolekcjonerską przypominającą to doniosłe wydarzenie.

Na wystawie prezentowane będą wydawnictwa filatelistyczne: kartki pocztowe, znaczki personalizowane i datowniki okolicznościowe, emitowane przez KZ PZF „Gliwicki Klub Kolekcjonerów” dokumentujące pamięć Ziemi Gliwickiej o św. Janie Pawle II. Prezentują one relikwie św. Jana Pawła II, tablice pamiątkowe, pomniki, dzwony oraz inne pamiątki znajdujące się w kościołach oraz miejscowościach ziemi gliwickiej. Oddzielną grupę stanowią historyczne walory filatelistyczne emitowane w 1999 roku przez Pocztę Polską S.A. oraz Oddział Gliwicki PZF z tej okazji. Dodatkowo wystawa uzupełniona będzie medalami, numizmatami oraz innymi walorami kolekcjonerskimi.

Z okazji wystawy został wydany karnet wystawy, „Mój Znaczek”, kartka okolicznościowa oraz okolicznościowy datownik pocztowy.