Baner z informacją o projekcie "Artystyczny świat bajtla"

Celem projektu „Artystyczny świat bajtla” jest uwrażliwienie dzieci w wieku przedszkolnym na sztukę, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki, wspieranie rozwoju dzieci na wielu płaszczyznach, pobudzenie kreatywności oraz stworzenie możliwości ekspresji własnej poprzez rozmaite aktywności artystyczne. Udział w wydarzeniach kulturalnych, interaktywnych warsztatach twórczych, wycieczkach oraz zajęciach poświęconych dziedzictwu kulturowemu wpłynie na kształtowanie poczucia tożsamości dzieci, kluczowego dla ich całego rozwoju. Kontakt z żywą sztuką pozytywnie wpłynie na dzieci zwiększając ich możliwości edukacyjne i poznawcze, a także oddziałuje na różnego rodzaju zaburzenia rozwojowe, wspomagając stymulację mózgu. Celem projektu jest także edukacja regionalna przedszkolaków, realizowana poprzez wizyty w muzeach. Intencją jest pokazanie dziedzictwa kulturowego Śląska i Gliwic dzieciom, poznanie historii swojego miasta oraz tradycji regionu. Projekt obejmie 180 dzieci uczęszczających do Przedszkola Miejskiego nr 40 w Gliwicach z Oddziałami Integracyjnymi, będącego częścią Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 14 w Gliwicach. Realizacja projektu zapewni kompleksowe działania i zaangażowanie uczestników projektu w różne formy zajęciowe, poprzez organizację warsztatów artystycznych (m.in. muzycznych, plastycznych, ceramicznych) oraz warsztatów kulinarnych i gwarowych, spotkań z zaproszonymi gośćmi m.in. górnikiem, lokalnymi artystami, uczestnictwo w koncercie z muzyką na żywo oraz przedstawieniu teatralnym odbywającymi się na terenie placówki oraz w miejskich instytucjach kultury. Wycieczki do muzeów, m.in. Centrum Edukacji Regionalnej Osiny, Muzeum Śląskiego, Muzeum Górnictwa Węglowego, a także spacery edukacyjne m.in. w poszukiwaniu ciekawych budowli architektonicznych miasta Gliwice, poszukiwaniu dźwięków, z których składa się nasz świat.

Warsztaty interaktywne doskonalą umiejętności komunikacyjne i interpersonalne dzieci, uczą pracy zespołowej, pomagają w przełamywaniu osobistych barier i trudności. Wizyty w teatrze lub muzeum pozwalają na nabycie lub wzmocnienie umiejętności takich jak koncentracja, empatia, wrażliwość, pobudzenie wyobraźni, wzmacniają kompetencje społeczne i tworzą wspólnotę doświadczenia. Uczestnictwo wydarzeniach kulturalnych wymaga stosowania zasad savoir-vivre w kontekście oklasków, przerw, zachowania ciszy, spożywania posiłków, wymaganego ubioru okazującego szacunek do instytucji kultury oraz występujących aktorów/muzyków. Możliwość udziału przedszkola w projekcie, będzie ogromną wartością i będzie miało szczególnie pozytywny wpływ na jego podopiecznych, dla których funkcjonowanie w świecie pełnym bodźców stanowi większe wyzwanie. Dzieci poprzez kontakt z żywą sztuką otrzymają wsparcie terapeutyczne. Łącznie podopieczni placówki wezmą udział w 53 wydarzeniach artystycznych, w tym co najmniej 2 razy poza placówką przedszkolną i odwiedzą 5 obiektów muzealnych.