Jak spojrzeć na rodzinne miasto i na nowo się w nim zakochać? Jedną z możliwości jest wędrówka szlakiem rzeźb i pomników – bo to one w niezwykły sposób opowiadają lokalną historię. Najlepiej zdecydować się na to w towarzystwie przedszkolaków, bo wtedy nasz zachwyt okaże się najszczerszy.
Okazja do takiej wędrówki nadarzyła się 18 października.
W swoim spacerze grupa „Wiewiórek” z PM nr 40 zatrzymała się na moście nad Kłodnicą, posłuchała opowieści o historii rzeki i próbowała odszyfrować tajemnice zawieszonych na barierkach kłódek. Na skwerze Doncaster młodzi wędrowcy rozmawiali o rzeźbie „Macierzyństwo” prof. Stanisława Słodowego. To jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych prac w przestrzeni miasta.
Tuż obok Urzędu Miasta wzrok przykuła rzeźba z tańczącymi faunami. Postój przy pomniku Józefa Piłsudskiego okazją do zdradzenia kolejnych ciekawostek historycznych.
Swoją wędrówkę dzieci zakończyły w Parku Chopina, przy pomniku kompozytora.
Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Artystyczny świat bajtla” w ramach programu „Kto Ty jesteś? – Polak mały” moduł 2 pn. „Kultura dla przedszkola”, dofinansowanego ze środków Ministra Edukacji Narodowej
Przedszkole Miejskie nr 40 w Gliwicach z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Sienkiewicza 9
18 października 2024 r