W dwóch warsztatach Język mocy – moc języka, prowadzonych przez Elżbietę Więcław – certyfikowaną trenerkę NVC w zakresie edukacji i współpracy zespołowej – wzięła udział klasa z II LO oraz SP nr 9 w Gliwicach. Młodzież dowiedziała się czym jest „porozumienie bez przemocy” i jak ważną rolę pełni we wszystkich międzyludzkich relacjach. Licealiści ćwiczyli określanie swoich potrzeb w kontaktach z innymi (bezpieczeństwa, wolności, docenienia itd.) i zastanawiali się na tymi najmniej i najbardziej zaspokojonymi. Wcześniej dowiedzieli się skąd borą się uczucia, które są dla nas drogowskazami oraz jakie zachowania/komunikaty/język zmniejszają poczucie bezpieczeństwa w relacjach, a jakie budują strefę komfortu i prowadzą do prawdziwego porozumienia.

Młodsza grupa podczas zajęć zrobiła mapę bólu i trudnych emocji, o której później rozmawiali, opowiadali co ich dotyka w komunikatach innych i przyglądali się słowom, które wypowiadają do innych. Analizowali różnicę pomiędzy codziennym językiem, pełnym negatywnych przekazów, a językiem uwagi, pozbawionym agresji. Ćwiczyli zamianę jednego na drugi i odkrywali, że można porozumiewać się z poszanowaniem cudzych i własnych emocji.

Młodzież z wielkim zaangażowaniem brała udział zadaniach warsztatowych, szczerze i otwarcie mówiła o swoich trudnych i bolesnych doświadczeniach komunikacyjnych, a co najważniejsze – otrzymała wiedzę i narzędzia, które pozwolą uważniej i lepiej porozumiewać się z rówieśnikami i dorosłymi, w domu i szkole.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
9 października 2024 r.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024″.