Kolejne spotkanie naszego Koła Filozoficznego poświęcone było rozważaniom egzystencjalnym Witolda Gombrowicza, zawartych w jego tekstach, przede wszystkim Dziennikach, ale sporo czasu poświęciliśmy też zagadnieniom z powieści Ferdydurke.
Dyskutowaliśmy o Formie, Gębie i upupianiu. W te i inne pojęcia wprowadziła nas na początku filozofka Dagmara Kwitek. Rozmawialiśmy o Gombrowiczowskim strachu przed przyprawieniem mu gęby, zastygnięciem i sformatowaniem, które pozbawiają możliwości rozwoju i zmiany. Zastanawialiśmy się czy i dla nas Forma jest przemocą i czy uwolnienie od niej w ogóle jest możliwe, jak właściwie rozumieć Gombrowiczowskie „ja”, propagować swoją prawdę i wrażać siebie, bez naruszania przestrzeni innych. Mówiliśmy o Formach i Gębach naszych czasów, o instytucjach, które wciąż – jak za Gombrowicza – bywają równie opresyjne (dom, szkoła, społeczeństwo) i o tym, że każdej społeczności, a nam Polakom zwłaszcza, potrzebni są buntownicy demaskujący zakłamanie, przemoc i głupotę.
Spotkanie Koła – jak zawsze – było międzypokoleniowe, inspirujące, dające do myślenia i zdecydowanie za krótkie. 🙂
Już zapraszamy na następnie, które odbędzie się 24 stycznia 2025, o g. 17.30, a tematem przewodnim będzie wina, kara i banalność zła na przykładzie procesów norymberskich, które przybliży nam historyk Seweryn Botor.
Zapraszamy serdecznie!
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
11 grudnia 2024 r.