Agata Tuszyńska i Agnieszka Zientarska

To było długo oczekiwane spotkanie. W ubiegły piątek gościliśmy Agatę Tuszyńską, autorkę m.in. głośnej biografii I.B. Singera, Wiery Gran, czy Ireny Krzywickiej oraz osobistych poruszających historii:  Rodzinnej historii lęku i Ćwiczeń z utraty. Jej pisarstwo skłania do refleksji nad losem pojedynczego człowieka, społeczności i czasów, w których przychodzi im żyć. Autorka o swojej pracy mówi, że „uprawia pamiętanie” a jej pisarstwo wzięło się z braku oraz głębokiej potrzeby i chęci wydostania swojej przeszłości. O pamięci jest też jej ostatnia Czarna torebka, czyli historia żydowskiej babci, której nigdy nie poznała, ale dotkliwie odczuwa jej brak. Ma głęboką świadomość, że „jesteśmy z gleby, z domu, z przedmiotów, które nas otaczają i z naszych przodków”, „jesteśmy tym, co pamiętamy i co o nas pamiętają inni, ale jesteśmy też niepamięcią”. Padły także piękne słowa o tym, że ojczyzną pisarki jest polszczyzna. Każdy kto zna książki Agaty Tuszyńskiej przyzna, że jest to piękna i szlachetna ojczyzna, bo też język pisarki jest najwyższej próby. Podczas tej wspaniałej rozmowy dziennikarki Agnieszki Zientarskiej z naszą Gościnią pojawiły się też inne ważne wątki i przesłanie, które wybrzmiewa z jej książek i które chce przekazać swoim czytelniczkom i czytelnikom – „nie bój się”. Pamiętajmy o nim, wracajmy do książek Agaty Tuszyńskiej i wypatrujmy tej nowej, zapowiedzianej na spotkaniu. I zapraszamy ponownie do Gliwic dziękując gorąco za niezapomniane spotkanie!

Spotkanie poprowadziła Agnieszka Zientarska.

Spotkanie organizowane w ramach projektu Haczyk – gliwickie spotkania literackie, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

26 września 2024r.