Połączone siły gliwickiej biblioteki i przedszkola pozwoliły dzieciom odkryć jak wielkie możliwości w nich drzemią
W świecie bajtla
180 przedszkolaków, trzy miesiące aktywnych działań, 53 wydarzenia i cała moc nieprzeliczalnej radości towarzyszy nam podczas realizacji projektu „Artystyczny świat bajtla”. Wszystkie działania prowadzimy wspólnie z Przedszkolem Miejskim nr 40: jego podopiecznymi i wychowawcami.
Nasza współpraca rozpoczęła się w październiku i potrwa do końca roku. Celem projektu jest pokazanie dzieciom, że obcowanie ze sztuką i kulturą, może być rozwijające, ciekawe i zdecydowanie może stać się pretekstem do dobrej zabawy.
Barwy dźwięków
Muzyka to jeden za najważniejszych elementów w rozwoju dziecka. Kształtuje pamięć, twórczą wyobraźnię, uczy podzielności uwagi i wycisza. Z tych powodów w projekcie nie mogło zabraknąć akcentów muzykoterapii.
„Bajki muzyką pisane” stały się multisensoryczną podróżą, podczas której słowo i muzyka stworzyły harmonijną całość. Znane i lubiane przez dzieci wiersze, w towarzystwie delikatnych dźwięków gitary, skrzypiec i perkusji przeniosły maluchy w kojący świat wyobraźni.
Umuzykalnienie przedszkolaków było też głównym założeniem koncertu BajtLOVE granie. EKO-Koncert pt. „Jestem Bohaterem, dbam o swój dom!” był muzyczną opowieścią opartą na autorskim repertuarze, napisanym i skomponowanym specjalnie dla najmłodszych melomanów.
Muzyczny akcent pojawi się także na zakończenie projektu. W drugiej połowie grudnia zaprosimy dzieci na warsztaty muzyczne. W ich trakcie dzieci zastanowią się czym właściwie jest dźwięk, nauczą się rozpoznawać instrumenty, poznają ich budowę. Nie zabraknie wspólnego śpiewu i tańca.
Bogactwo regionu
Edukacja regionalna to, obok muzyki, jeden z filarów projektu.
Zależy nam na tym, aby pokazać przedszkolakom całe piękno i różnorodność Śląska. Dlatego w programie uwzględniliśmy m.in. spacery historyczne po najatrakcyjniejszych miejscach Gliwic, wizytę w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, odwiedziny w Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach oraz w Muzeum Śląskim. Każde z tych miejsc, ze swoim bogactwem, stało się przestrzenią do edukacji i odkrywania tradycji regionu.
Niezapomnianym przeżyciem była również lekcja w Sztolni Królowej Luizy w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W podziemnej szkole dzieci wysłuchały opowieści Skarbnika i poznały barbórkowe tradycje.
Do barbórkowego święta nawiązało też spotkanie z Górnikiem zorganizowane w przedszkolu. Ubrany w galowy strój gość opowiedział o swojej pracy, jej specyfice i wyzwaniach.
Uzupełnieniem edukacji regionalnej były dwa warsztaty. „Gwarobajtle” w zabawny i kreatywny sposób pokazały dzieciom jak wiele odcieni może mieć język, którym posługujemy się na co dzień i jak ciekawie można się nim bawić. Z kolei „Pyry na talerzu” były zaproszeniem do odkrywania smakołyków śląskiej kuchni.
Magia teatru
Warto wspomnieć na koniec o spotkaniach teatralnych. Warsztaty okazały się bowiem czymś więcej niż tylko zabawą.
Tego typu zajęcia zawsze rozwijają wyobraźnię, uczą wyrażać emocje, poprawiają pewność siebie. W przypadku przedszkolaków ważny jest też aspekt kształtowania poprawnej wymowy i dykcji oraz rozwój kompetencji społecznych. Na wszystkie te elementy zwróciliśmy uwagę podczas warsztatów teatralnych prowadzonych przez Ewę Witomską z Teatru Muzycznego Wit-Wit.
Zwieńczeniem zajęć był spektakl „O pewnym utopcu, który nie lubił zimy” w wykonaniu „Lufciku na korbkę”. Niezwykłe, interaktywne przedstawienie wzbudziło w młodych widzach cały wachlarz emocji.
Współpraca biblioteki i przedszkola ma charakter wielowymiarowy. Inicjatorzy projektu koncentrują się na potrzebach dzieci, ich emocjach, zainteresowaniach i edukacji. Projekt „Artystyczny świat bajtla” z pewnością będzie procentował.
Wszystkie projektowe wydarzenia odbywają się w ramach programu „Kto Ty jesteś? – Polak mały” moduł 2 pn. „Kultura dla przedszkola”, dofinansowanego ze środków Ministra Edukacji Narodowej.