Pamiątkowe zdjęcie z panem Romanem Makowiakiem

21 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kosmosu, z tej okazji w Sali widowiskowo sportowej Łabędzia odbyły się prelekcje naukowe dla ponad 500 uczniów Szkoły Podstawowej nr 38 w Łabędach.

Dzieci podzielone zostały na grupy wiekowe tak, aby dostosować materiał edukacyjny stosownie do ich wiedzy.

Najmłodsi uczniowie poznali PAXIego, małego kosmitę z którym przemierzyli Układ Słoneczny.

„Cześć! Nazywam się Paxi. Jestem odkrywcą z innej planety. Zaparkowałem mój statek kosmiczny na orbicie i zeskoczyłem na Ziemię, żeby się z tobą spotkać. Moja rodzinna planeta krąży wokół gwiazdy niedaleko Twojego Słońca, więc można powiedzieć, że jesteśmy sąsiadami.

Mój świat ma góry, wulkany, równiny i rzeki jak Ziemia, ale cały ląd się łączy, więc mamy tylko duże jeziora zamiast mórz i oceanów.

Mamy trzy małe księżyce na niebie, a nie tylko jeden duży jak ty. To musi być dla ciebie naprawdę dziwne!!

Bardzo się cieszę, kiedy patrzę na gwiazdy! Patrzyłam na nie na nocnym niebie i zastanawiałam się, czym są. Nie mogłam się doczekać, aż trochę podrosnę i będę mogła sama je odwiedzić.

Podróżowałem i odwiedziłem najróżniejsze światy moim statkiem kosmicznym, a teraz mogę opowiedzieć ci o wszystkich niesamowitych rzeczach, które widziałem!

Dowiedziałem się na przykład, że gwiazdy są bardzo gorące! Któregoś razu przez pomyłkę podszedłem do jednego z nich trochę za blisko i moje czułki zaczęły skwierczeć! Przywrócenie ich do formy zajęło kilka tygodni…

Przybyłem więc na Ziemię, aby pomóc wam lepiej zrozumieć przestrzeń i waszą planetę. Moja twarz jest trochę podobna do twojej, ale nie mam nosa pośrodku. Węszę przez czułki, które pełnią również funkcję uszu. Mogę nawet podnosić rzeczy za ich pomocą! Moje stopy też mogą być rękami. Prawdę mówiąc, czasami używam ich, żeby łaskotać moich przyjaciół!

Jestem zielony, ale niektórzy z moich przyjaciół na mojej planecie są niebiescy, a inni fioletowi. Wszyscy uśmiechamy się, gdy jesteśmy szczęśliwi, i drżymy, gdy jest nam zimno… tak jak Ty!”

 

Starsi uczniowie polecieli w kosmos wraz z Starshipem! System Starship to w pełni wielokrotnego użytku system transportowy zaprojektowany do obsługi potrzeb orbity okołoziemskiej, jak również misji na Księżyc i Marsa, składający się z rakiety Super Heavy (booster) i Starshipa (statek kosmiczny). Będzie on najpotężniejszym pojazdem nośnym, jaki kiedykolwiek powstał, zdolnym wynieść na orbitę okołoziemską ponad 100 ton metrycznych ładunku.

Start zestawu rakietowego Starship w misji IFT-3 odbył się 14 marca 2024 r. Rakieta – tak jak w poprzednich dwóch próbach – leciała z prywatnego kosmodromu firmy Boca Chica w Teksasie. Tam znajduje się też fabryka tych rakiet. Wszystkie 33 silniki dolnego stopnia uruchomiły się o 14:25 czasu polskiego. Główne fazy lotu rakietowego przebiegły pomyślnie. Poprawnie rozpędzał system jego dolny stopień. Doszło do prawidłowej separacji i uruchomienia górnego stopnia. Górny człon Starship osiągnął docelową prędkość i trajektorię lotu. Oprócz tego wykonano wiele dodatkowych testów.

Prelekcje poprowadził Roman Makowiak założyciel SSE Akademii Kosmicznej oraz członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oddziału w Gliwicach. Prelekcje uzupełniały panele dyskusyjne- uczniowie zadawali wiele ciekawych pytań. Dziecięca ciekawość nie zna granic! Wszystkim ponad 500 uczniom z 21 klas Szkoły Podstawowej nr 38 w Łabędach bardzo dziękuje za wspólne zdobywanie kosmosu.