NASA przez dziesięciolecia rekrutowała i wysyłała w przestrzeń kosmiczną jedynie męskie załogi. W ciągu 58 lat podróży kosmicznych tylko 11 proc. astronautów – 63 osoby – stanowiły kobiety.
Tymczasem pod wieloma względami kobiety są potencjalnie lepiej przystosowane do podróży kosmicznych niż mężczyźni.
Skoncentrujmy się na czterech czynnikach:
- Osoby płci żeńskiej są na ogół mniejsze.
- Odczuwają mniej fizycznych dolegliwości będących następstwem lotu.
- Posiadają pewne wrodzone cechy osobowości, które kwalifikują je do długookresowych misji kosmicznych.
- I, co równie istotne, zaludnianie innego świata wymaga reprodukcji. A to jak dotychczas nie jest możliwe bez fizycznej obecności kobiet, podczas gdy udział mężczyzn…
Kobiety w kosmosie:
- 16–19 czerwca 1963 r. – Walentyna Tierieszkowa. Radziecka kosmonautka była pierwszą kobietą w kosmosie. Na statku Wostok 6 okrążyła Ziemię 48 razy.
- 18-24 czerwca 1983 r. – Sally Ride. Astronautka NASA znalazła się w kosmosie jako trzecia kobieta w ogóle, a pierwsza Amerykanka, podczas misji promu Challenger.
- 25 lipca 1984 r. – Swietłana Sawicka. Kosmonautka była pierwszą kobietą, która odbyła spacer w przestrzeni kosmicznej, wykonując prace na zewnątrz stacji kosmicznej Salut.
- Październik 2008 r. – Peggy Whitson. Astronautka NASA to pierwszy dowódca płci żeńskiej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2008 r. Ponownie dowodziła stacją w roku 2017.
- Wrzesień 2022 r. – Samantha Cristoforetti. Jako pierwsza Europejka została dowódcą ISS.
Astronautki NASA Christina Koch i Jessica Meir wyszły w otwartą przestrzeń kosmiczną, by przeprowadzić naprawę regulatora ładowania i rozładowania baterii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To pierwszy kosmiczny spacer zespołu składającego się wyłącznie z kobiet. Do tej pory w otwartą przestrzeń kosmiczną wyszło ponad 200 mężczyzn i zaledwie 15 kobiet.
Amerykańska agencja kosmiczna ujawniła właśnie plany misji Artemis. W ramach przedsięwzięcia za cztery lata na Księżycu miałaby wylądować pierwsza kobieta w historii oraz pierwszy mężczyzna od czasu ostatniego lądowania w 1972 roku. Faza I programu, która potrwa do 2025 roku, wymaga wydania 28 miliardów dolarów, czyli ponad 100 mld złotych.
Artemis – inaczej Artemida – to imię, jakie w mitologii greckiej nosiła „wielka łowczyni” – bogini łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności. Podobnie jak Apollo był bogiem słońca i życia, tak Artemidę uznawano za boginię księżyca i śmierci. Artemida była też siostrą bliźniaczką Apolla, po którym nazwano wcześniejsze misje NASA. A misja Apollo 11 odniosła sukces wynosząc pierwszych ludzi na Księżyc 20 lipca 1969 roku.
Biblioforum, ul. Lipowa 1
9 marca 2024 r.