Dzieci odwzorowują gwiazdozbiory z rysunku i mapy nieba

Odwiedziła Biblioforum grupa Wisienek z Przedszkola Miejskiego nr 18 w Gliwicach.

Podczas kolejnego warsztatu BiblioSPACE dzieci nauczyły się obsługiwać i czytać obrotową mapę nieba. Sprawdzaliśmy jak wygląda nocne niebo o różnych porach roku i szukaliśmy wielu ciekawych gwiazdozbiorów. Kiedy nasza wiedza o gwiazdozbiorach się powiększyła przeszliśmy do kolejnego etapu naszej naukowej pracy. Dzieci miały za zadnie używając swojej wyobraźni połączyć w dowolny sposób gwiazdy (jako kropki na zalaminowanej kartce) i utworzyć własne wizerunki przedmiotów, zwierzą itp. Następnie porównywaliśmy swoje prace i dyskutowaliśmy, o tym co powstało. Kiedy już daliśmy upust naszej wyobraźni na arenę wkroczyła profesjonalna astronomia. Tym razem dzieci miały za zadania odwzorować gwiazdozbiory 1:1. Ten etap pracy był trudniejszy ale nasze zdolne maluchy świetnie sobie poradziły. Tak zahartowani w astronomicznym boju podeszliśmy do ostatniego etapu naszej naukowej zabawy. Dzieci otrzymały gwiazdki i sznurki za pomocą których na podłodze układały piękne wielkie gwiazdozbiory. Całej naszej pracy towarzyszyła muzyka planet i gwiazd oraz innych obiektów kosmicznych. Niektóre z nich były bardzo dziwne, inne groźne a jeszcze inne… no cóż sprawdźcie sami!

Kiedy w przestrzeni kosmicznej dochodzi do eksplozji supernowej, do zderzenia czarnych dziur, do zderzenia gwiazd, kiedy w powierzchnię Księżyca uderzają mniejsze i większe meteoroidy, wszystko to odbywa się w absolutnej ciszy. Jakby nie patrzeć, dźwięk nie przenosi się w próżni, bowiem nie ma tam żadnych drobin, które przekazując sobie drgania, mogłyby przenosić falę dźwiękową.

Dźwięki z marsa zarejestrowano z użyciem mikrofonu zamontowanego w łaziku Perseverance Rover. Astronomowie, za pomocą obserwatorium rentgenowskiego Chandra, po raz pierwszy zaobserwowali fale dźwiękowe pochodzące z bardzo masywnej czarnej dziury. Wydawany przez nią dźwięk jest najniższy ze wszystkich, jakie do tej pory zarejestrowano we Wszechświecie.

Ach…. no i Adaś ubrał się w skafander kosmiczny i poleciał w kosmos. To była przygoda życia!

Biblioforum, ul. Lipowa 1
14 maja 2024 r.