Baner z informacją o bibliotece w liczbach w roku 2023

Sprawdźcie co się u nas działo w 2023 r. Zaskoczymy Was!

 

Biblioteka jak magnes

Czy istnieje jedno miejsce, które jest  przestrzenią dla wystaw, spotkań autorskich, koncertów, edukacji, spektakli i warsztatów? Tak, i jest blisko Was. Taki charakter ma gliwicka Biblioteka Centralna i jej filie. To dla Was, naszych czytelników, staramy się stale rozwijać i nie zwalniamy tempa. Podsumowaliśmy właśnie ubiegły rok naszej działalności – a działo się wiele. Przygotowaliśmy 2131 imprez, które przyciągnęły uwagę ponad 64 tys. osób. Dziękujemy, że jesteście z nami!

Spotkania autorskie

Bezpośrednie rozmowy z artystami to jedna z Waszych ulubionych inicjatyw. Było ich w ubiegłym roku sporo. W murach Biblioteki gościliśmy m.in. Filipa Springera, prof. Tadeusza Sławka, prof. Ryszarda Koziołka, czy Macieja Makselona. O najnowszych powieściach opowiadali mi.in. Joanna Bator i Jakub Małecki. Nie zabrakło rozmów z aktorami. Spotkanie z Arturem Barcisiem cieszyło się Waszym wielkim zainteresowaniem, podobnie poetyckie opowieści Doroty Segdy i Jacka Romanowskiego. Z kolei miłośnicy reportaży odkrywali tajniki warsztatu dziennikarskiego z Anną Goc i Marcinem Żyłą z „Tygodnika Powszechnego”.

Spotkań i bezpośrednich rozmów z pisarzami nie zabrakło podczas kolejnej edycji Haczykagliwickich spotkań literackich. To wyjątkowy cykl imprez, któremu co roku towarzyszy inny motyw.  Tym razem tematem przewodnim były żywioły. Rozmawialiśmy o najważniejszych wyzwaniach współczesnego świata. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Julia Fiedorczuk, Dyba Lach, Jarosław Mikołajewski i Andrzej Kruszewicz. Uzupełnieniem spotkań literackich były warsztaty, wystawy i koncert, a także spotkania dla dzieci i rowerowa gra miejska. W sumie w ramach Haczyka przygotowaliśmy 27 imprez, w których wzięło udział ponad tysiąc uczestników.

Wystawy

Czy Biblioteka kojarzy Wam się jedynie z literacką przygodą? Mamy nadzieję, że nie. Sala wystawiennicza to świetna przestrzeń do aranżowania wystaw, wernisaży i ciekawych rozmów z artystami. W ubiegłym roku po raz trzynasty zaprosiliśmy Was do obejrzenia pokonkursowej wystawy prac w ramach Międzynarodowego Konkursu Graficznego na Ekslibris.

Artystą, który oczarował nas kolorami, emocjami i precyzją swoich obrazów był Jacek Ukleja. Jego wystawa prezentowała prace opowiadające o ręcznie przygotowywanych przez niego filmach animowanych. Warto wspomnieć o jeszcze jednej ekspozycji pokonkursowej pt. „Taki jestem”. Gromadziła ona obrazy nadesłane na ogólnopolski konkurs plastyczny a ich autorami były osoby z niepełnosprawnościami.

To, co łączy

Ekspozycję „Taki jestem” przygotowaliśmy w ramach projektu „Biblioteka łączy”. Warto dodać, że sam projekt był dla nas szczególnie ważny, koncentrował się bowiem na potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Przedsięwzięcie było finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób  Niepełnosprawnych. Inicjatywę współfinansował Europejski Fundusz Społeczny. Na jego realizację gliwicka Biblioteka otrzymała w sumie 187 tys. zł.

Co udało się zrobić w ramach tego budżetu? Projekt „Biblioteka łączy” powstał przede wszystkim po to, aby wyrównać szanse w rozwoju w  dostępie  do kultury dla wszystkich odbiorców oraz aby aktywizować różne środowiska. W ramach integracji zaprosiliśmy mieszkańców miasta na 26 wydarzeń. Był wśród nich  m.in. cykl spotkań autorskich, warsztaty psychologiczne, zajęcia z biblioterapii, muzykoterapii, czy fotografii. Zadbaliśmy o to, aby spotkania były tłumaczenie na polski język migowy. W sumie w imprezach projektowych wzięło udział ponad 1800 osób.

Pamiętaliśmy o dostępność architektonicznej. Pomyśleliśmy o udogodnieniach technologicznych. W  Bibliotece Centralnej i w dwóch filiach zamontowaliśmy pętlę indukcyjną, która wspomaga słyszenie osób z niedosłuchem. Czytelnicy z dysfunkcją wzroku od zeszłego roku mogą wypożyczać czytaki i literaturę drukowaną dużą czcionką oraz korzystać z powiększalnika wspomagającego czytanie i oglądanie zdjęć. Wprowadziliśmy również nową e-usługę, wypożyczalnię audiobooków online we współpracy z serwisem audiobook.pl. To pierwsza tego typu usługa na Śląsku! Nowością jest specjalne krzesło do ewakuacji osoby z niepełnosprawnością.

Wiek nie ma znaczenia

W swojej codziennej działalności staraliśmy się dostosować ofertę do wieku i zainteresowań naszych odbiorców. Ciekawe propozycje znajdują więc w Bibliotece już najmłodsze dzieci. To właśnie one dzięki programowi „Mała książka – wielki człowiek” podczas pierwszej wizyty w Bibliotece i po założeniu karty, otrzymują czytelniczą wyprawkę. Z myślą o maluchach organizujemy warsztaty, animacje i zabawy, a dla nieco starszych m.in. cykle naukowe (jak choćby STEAM DAY), lekcje biblioteczne zarówno w naszych placówkach, jak i poza murami Biblioteki: w szkołach i w przedszkolach. Nasze działania docenili rodzice. To dzięki ich głosom Biblioteka w Gliwicach została wyróżniona w konkursie „Słoneczniki”, organizowanym przez portal Czas Dzieci.

W swoich inicjatywach staraliśmy się oczywiście pamiętać o dorosłych czytelnikach i seniorach. We wrześniu współorganizowaliśmy 10. Rodzinny Piknik Seniora. Tym razem miał on charakter regionalny a honorowym patronatem objął go Marszałek Województwa Śląskiego i Prezydent Miasta Gliwice. W imprezie wzięło udział 60 zaproszonych podmiotów, które w wydzielonych strefach tematycznych bawiły i edukowały gości. Ci ostatni dopisali znakomicie: chwalimy się frekwencją 3500 osób.

Nie można mówić o seniorach, bez wspomnienia o potańcówkach. Jeśli biblioteka kojarzy Wam się wyłącznie ze strefą ciszy, to nic bardziej mylnego (chociaż na ciszę też oczywiście jest miejsce). Potańcówki to świetna okazja do dobrej zabawy, poznania nowych ludzi, integracji. O tym, że są potrzebne świadczą nie tylko pozytywne opinie uczestników, ale też same liczby. W jednej imprezie bierze udział od kilkudziesięciu do ponad stu osób. Potańcówki kontynuujemy także w tym roku. Zdarza się, że są one organizowane na zaprzyjaźnionej scenie CH Forum.

To nie jedyna inicjatywa przygotowana z myślą o seniorach. Spotkania autorskie, wykłady, warsztaty artystyczne, szkolenia – to tylko niektóre inicjatywy zorganizowane z myślą o tej grupie odbiorców. Łącznie w 2023 r. ponad 21,5 tysiąca seniorów wzięło udział w 631 imprezach.

A co z czytaniem?

Po raz kolejny gliwiczanie udowodnili, że lubią czytać i chętnie sięgają po nasze zbiory (nie tylko książki, wszak wypożyczacie także filmy, prasę, gry, audiobooki, płyty CD i winyle). W 2023 r. swoje karty biblioteczne miało 43,8 tys. mieszkańców miasta. Gliwiczanie wypożyczyli ponad 727 tys. zbiorów. Cieszy nas tendencja wzrostowa – z każdym rokiem przybywa osób czytających w Gliwicach. Znajduje to odzwierciedlenie w raporcie GUS, okazuje się bowiem, że ponownie gliwicka Biblioteka zajęła 5. miejsce wśród bibliotek miast na prawach powiatu pod względem liczby czytelników na 1000 mieszkańców.

A skoro mowa o sukcesach – to, na koniec, chcemy wspomnieć o jeszcze jednym ważnym osiągnięciu. W ubiegłym roku MBP zdobyła wyróżnienie w akcji „Biblioteka przyjazna dzieciom”, organizowanej przez Fundację Powszechnego Czytania.

Przed Wami kolejne inspirujące zajęcia, warsztaty tematyczne,  spotkania w plenerze. Chcielibyśmy, abyście w Bibliotece zawsze czuli się jak u siebie.

 

Baner z informacją o bibliotece w liczbach w roku 2023. Czytelnicy: 43855 Odwiedziny: 372742 Wypożyczenia: 727333 Wydarzeń: 2131 Uczestnicy wydarzeń: 64658