Borys Tynka i na ekranie jest wyświetlana ruinę elektrowni atomowej

Razem z Borysem Tynką, jedynym Polakiem, który ukończył specjalistyczny kurs przewodnicki po czarnobylskiej strefie wykluczenia, odbyliśmy wczoraj pasjonującą podróż po Czarnobylu i Prypeci. Najpierw nasz gość przypomniał historię tych miast, budowy elektrowni i katastrofy z 25 kwietnia 1986 roku, ilustrując swą opowieść archiwalnymi zdjęciami i filmami, a potem zabrał nas na wirtualny spacer po Strefie. „Odwiedziliśmy” Muzeum Czarnobylskie, porośnięty młodym lasem stadion, przystań i przychodnię, do której kierowano poszkodowanych w pierwszym godzinach po wybuchu i kolejnych dniach akcji. „Zajrzeliśmy” do szkoły, supermarketu, na basen, do restauracji z pięknymi witrażami i „przeszliśmy” obok kina, w którym niegdyś wyświetlano naszego „Znachora”. Obrazy wcześniej tętniącego życiem, młodego i nowoczesnego miasta z późniejszymi apokaliptycznymi widokami robiły ogromne wrażenie. Pewną nadzieją napawa powrót przyrody na niedawne zgliszcza, natura wzięła je w posiadanie i bujnie porosła strefę, która nie wyklucza już życia zwierząt i roślin. Borys Tynka barwnie i z pasją dzielił się swoimi doświadczeniami z wielokrotnych wizyt w tym szczególnym miejscu. Nie zabrakło też cennych informacji o biurach podróży organizujących wycieczki po strefie wykluczenia i indywidualnych możliwościach odwiedzenia tych miejsc. Na zakończenie pojawiły się pytania od licznie zgromadzonej publiczności i ciekawe osobiste historie osób, które Czarnobyl i Prypeć widziały na własne oczy.

Dziękujemy i zapraszamy na kolejne biblioteczne spotkania!

27 lutego 2024 r.