Spotkaniem poświęconym twórczości wybitnej poetki Zuzanny Ginczanki – zgodnie uznawanej dziś za jeden z najciekawszych głosów w poezji polskiej XX wieku, do niedawna niesłusznie zapomnianej – inaugurujemy nowy cykl spotkań w gliwickiej bibliotece.
Forum Poezji to inicjatywa, za której powołaniem stoją Jolanta Olszewska, ceniona aktorka, znana gliwickiej publiczność z desek Teatru Miejskiego, oraz Juliusz Pielichowski, poeta i tłumacz urodzony w Gliwicach. Cykl spotkań stawia sobie za cel przybliżanie najciekawszych, choć często mniej znanych postaci i nurtów w poezji – zarówno współczesnej, jak i dawnej. Każde spotkanie poświęcone będzie wybranemu twórcy, nurtowi lub zjawisku i składać się będzie z dwóch dopełniających się części: lektury tekstów w interpretacji Jolanty Olszewskiej oraz omówienia biografii i najważniejszych wątków twórczości wybranego poety bądź poetów, przygotowanego przez Juliusza Pielichowskiego. Mamy nadzieję, że spotkania – zarówno w siedzibie głównej Biblioteki, jak i w innych gościnnych przestrzeniach – staną się okazją do rozmowy o roli i znaczeniu poezji we współczesnym świecie.
Bohaterką pierwszego spotkania będzie Zuzanna Ginczanka, wybitna polska poetka urodzona w 1917 roku w Kijowie, której życie pełne było dramatycznych zwrotów akcji. Jej twórczość charakteryzowała wyjątkowa, niezwykle śmiała jak na czasy, w jakich przyszło jej żyć, zmysłowość. W tekstach sygnowanych jej nazwiskiem nie brakuje sugestywnych opisów fizjologii kobiecego ciała, jak i nieustannej gotowości do burzenia mieszczańskich stereotypów w postrzeganiu ról płciowych. Jej bogatą twórczość, sięgającą zarówno po neologizmy, jak i w przejmujący sposób podejmującą wątki klasyczne oraz problematykę egzystencjalną, podyktowaną nieopuszczającym poetkę poczuciem obcości (pochodziła z mieszczańskiej rodziny żydowskiej), cechowała głęboka emocjonalność i wyrazisty styl oraz nieposkromiony witalizm. Ginczanka była jedną z najbardziej obiecujących postaci w polskiej literaturze międzywojennej. Niestety, jej życie przerwała II wojna światowa i okupacja hitlerowska, która doprowadziła do tragicznej śmierci. Mimo krótkiego życia, jej twórczość pozostaje ważnym, oryginalnym głosem w polskiej literaturze, inspirując kolejne pokolenia czytelników i pisarzy.
Po każdym spotkaniu zapraszamy na swobodną dyskusję zarówno z organizatorami spotkania, jak i wszystkimi uczestnikami zainteresowanymi rozmową o poezji.
Serdecznie zapraszamy!
Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Księgarnią Antykwariatem Kawka.
Podczas spotkania zapewniona będzie pętla indukcyjna oraz dostępność architektoniczna.
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
3 czerwca 2024 r., godz. 18.00