Baner z informacją o wykładzie i spacerze po Gliwicach w ramach Śląskiego Tygodnia

Tęsknota za pełnią dzieciństwa jest stara jak sztuka – Jerzy Ficowski, „Regiony wielkiej herezji. Szkice o Brunonie Schulzu”.

Cytat ten, stanie się punktem wyjściowym, pozwalającym na przyjrzenie się jednemu z najpopularniejszych motywów literackich, jakim jest tęsknota za utraconym dzieciństwem.

Nostalgia i tęsknota, towarzyszące świadomości nieodwracalnej utraty dzieciństwa, są uczuciami uniwersalnymi i naturalnymi. Doznania te dotykają wszystkich zmysłów, przywołują z pamięci utracone zapachy, dźwięki, smaki, starając się tym samym przywrócić wyimaginowany świat i nadać wspomnieniom realności.

Niniejszy wykład przybliży twórczość wybranych gliwickich literatów, którzy w swoich utworach powracają do beztroskich krain dzieciństwa, ukazując nie tylko świadectwo zapamiętanych przez siebie krajobrazów, ale przede wszystkim dzieląc się refleksjami na temat przemijającego czasu. Literackie powroty do czasów młodości, stają się nie tylko sentymentalną podróżą do utraconego świata dzieciństwa, ale także literacką kroniką Gliwic.

Małgorzata Makowska – kulturoznawczyni, nauczycielka i lektorka języka polskiego, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prywatnie pasjonatka literatury gliwickiej i zapomnianego dziedzictwa kulturowego. Współautorka literackiej mapy miasta Gliwice, prelegentka konferencji regionalnych.

Po spacerze zapraszamy na śląski poczęstunek przygotowany przez Bożenę Tomaszewską i uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Korczaka.

PROGRAM:

• godz. 10:00 – Miejsce rozpoczęcia spaceru Urząd Miasta Gliwice
  • godz. 12:00 – Biblioteka Centralna – wykład „Wpływ Gliwic na dzieciństwo trzech pisarzy: Bienek, Kornhauser, Zagajewski”

Plakat z informacją o wykładzie i spacerze po Gliwicach w ramach Śląskiego Tygodnia