Haczyk - gliwickie spotkania literackie. Edycja 2021. W tle na starej mapie leżą po lewej stronie odbitki zdjęć z Londynu, Rzymu i Paryża, po prawej leży aparat fotograficzny.

Chcesz oderwać się od wszystkiego i wyruszyć w podróż do miejsca, w którym przeżyjesz wielką przygodę? Nie zawsze można po prostu spakować plecak i wyjechać. Wtedy z pomocą przychodzi książka, dzięki której możesz odwiedzić najdalsze zakątki świata i to bez wychodzenia z domu!

Wielkimi krokami nadchodzi literacka jesień – czwarta odsłona „Haczyka – gliwickich spotkań literackich”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą podróże – w szerokim kontekście literackim i artystycznym. Wydarzenia zaplanowane na wrzesień i październik wypełnią autorzy, podróżnicy oraz praca twórcza uczestników. W ramach festiwalu odbędą się 22 wydarzenia skierowane do młodszych i starszych adeptów podróżowania (również palcem po mapie), w tym:

• spotkania autorskie z autorami książek podróżniczych i okołopodróżnicznych,
  • prelekcje gliwickich podróżników,
  • wystawy „Z Gliwic do… – moje podróże” oraz „Balticarium”,
  • warsztaty: fotograficzny i vlogowania,
  • rodzinna gra miejska,
  • spotkanie poświęcone kuchniom świata,
  • warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci,
  • konkurs literacki na limeryk z nagrodami,
  • koncert piosenki poetyckiej.

W tym roku zapraszamy gliwiczan nie tylko do udziału w festiwalu, ale również do jego współtworzenia. Dwa z zaplanowanych wydarzeń – wystawa fotografii „Z Gliwic do… – moje podróże” oraz cykl spotkań „Gliwiczanie w drodze” – odbędą się dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności.

Projekt jest skierowany do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, młodzieży i dorosłych. Oferta dla każdej z grup będzie dostosowana do wieku i wrażliwości odbiorców.

Spotkania realizowane będą w formie hybrydowej – z publicznością zgromadzoną w bibliotece oraz przed ekranami komputerów lub urządzeń mobilnych.

Daj się porwać w podróż literackim szlakiem z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach!

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Z Gliwic do… – moje podróże

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza gliwiczan – pasjonatów fotografii do współtworzenia wyjątkowej wystawy „Z Gliwic do… – moje podróże”.

Co zrobić, aby wziąć udział w wydarzeniu? Wybierz od 1 do 5 autorskich zdjęć prezentujących krajobrazy lub architekturę, wydrukuj je w formacie min. 25×30 i dostarcz do wybranej filii MBP w Gliwicach w terminie do 15 września.

Zdjęcia będą prezentowane na wystawie stacjonarnej w Bibliotece Centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, ul. Kościuszki 17 i online na kanałach społecznościowych MBP.

Wystawa „Z Gliwic do… – moje podróże” odbywa się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Z Gliwic do... - Moje podróże. Plakat zawiera informacje o konkursie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021

Z walizką czy bez? – konkurs na limeryk

Nad morze czy w góry?

W dużym mieście czy na spokojnej wsi?

Z walizką czy bez?

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach ogłasza konkurs literacki na limeryk.

Do konkursu można głosić maksymalnie 5 utworów, których treść nawiązuje do tematu. Konkurs trwa od 1 lipca do 1 października 2021 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15 października 2021 r.

Prace można przesyłać drogą elektroniczną na adres filia21@biblioteka.gliwice.pl lub pocztą: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, ul. Kościuszki 17, 44-100 Gliwice.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej – regulamin do pobrania (PDF, rozmiar 278 kB).

Konkurs literacki na limeryk „Z walizką czy bez?” odbywa się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Regulamin do pobrania (PDF, rozmiar 278 kB)

Zgłoszenie do pobrania (PDF, rozmiar 130 kB)

Z walizką czy bez? - konkurs na limeryk. Plakat zawiera informacje o konkursie w ramach projektu Haczyk - Gliwickie Spotkania Literackie 2021