Baner z informacją o wystawie

W sali wystawowej Biblioteki Centralnej można oglądać prace Jacka Ukleji. Artysta zaprasza nas do odkrywania tajników filmu animowanego. Niewielu twórców zrobi to z podobną pasją, co Ukleja. Nic dziwnego, gliwiczanin przez lata zaangażowany był w poklatkową realizację animacji i przez cały ten czas doskonalił swoją technikę. Sam mówi: „W Sztokholmie, podczas pracy nad serią „Bajki zza okna”, poznałem nowe narzędzia: świetną kserokopiarkę, ecoliny, precyzyjny aerograf. Eksperymentowaliśmy z tym, a mój styl się rozwijał. Miałem przyjemność zrobić z tuzin animowanych , pogodnych filmików, a też fabularnego „Miki Mola”, w kontraście  do powagi i dramatyzmu wielu moich spektakli teatralnych.”

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Wystawa trwa od 6 marca do 14 kwietnia 2023 r.
Wernisaż wystawy 24 marca 2023 r,, godz. 17.00

Wszystkich, którzy interesują się animacją i filmem, zapraszamy na wernisaż prac gliwickiego artysty Jacka Ukleji. Będzie to jednak nietypowe spojrzenie na to, co skrywa dziesiąta muza. Sam autor podkreśla: „Wystawa opowiada o ręcznie przygotowywanych filmach animowanych, z czasów zanim algorytm przejął kompetencje plastyka i przekształcił to w masową fabrykę szmiry”.

 

Jacek Ukleja jest malarzem, scenografem i muzykiem. Ukończył Szkołę Muzyczną I i II stopnia, jest absolwentem ASP w Krakowie. Autor licznych dekoracji, kostiumów teatralnych i telewizyjnych. Współpracował z wieloma znakomitymi reżyserami, m.in. z Jerzym Golińskim, Krystyną Skuszanką, Barbarą Fijewską, czy Mikołajem Grabowskim. W jego dorobku jest także muzyka filmowa i teatralna. Jacek Ukleja to również awangardowy muzyk, założyciel zespołu Zdrój Jana.

W 2018 roku został nagrodzony za całokształt twórczości nagrodą prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury.