Baner z informacją o wydarzeniu w ramach projektu „Haczyk 2023”

Język końca świata – panel dyskusyjny o ekopoetyce z udziałem Dyby Lach, Adama Lach i Filipa Springera

Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny „Język końca świata” poświęcony ekopoetyce z udziałem Dyby Lach, Adama Lach i Filipa Springera, twórców podcastu „Tak wiele zależy od czerwonej taczki”.

Dyba Lach – dokumentalistka, autorka transmedialna. Reżyseruje i koordynuje wydarzenia artystyczne, spektakle, koncerty, projekty kulturalne, filmy. Absolwentka PWSFTiT w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej oraz Fotografii Prasowej w Instytucie Dziennikarstwa UW. Współautorka książek fotograficznych: „Stigma”, nagrodzonej w konkursie International Photography Awards i wybranej publikacją roku 2014 w Konkursie im. Beaty Pawlak Fundacji Batorego oraz „Rewizje”, nominowanej do książki roku 2020 przez Aperture Foundantion i Paris Photo.

Adam Lach – fotoreporter, członek agencji Napo Images. Tworzy prace dotyczące bieżących problemów społecznych i osób wykluczonych. Tam też powstały materiały „Apologia obecności”, ze zdjęciami z ośrodka dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, czy „Trójkąt bermudzki”, portret dzieci żyjących w jednej z biedniejszych dzielnic stolicy Dolnego Śląska. „Stigma” to opowieść o wieloosobowej rodzinie Romów mieszkających na koczowisku we Wrocławiu.

„Nibyland” jest zapisem codzienności mieszkańców Wrześni.

Wieloletni współpracownik „Newsweek Polska”. Swoje prace publikował też w zagranicznych magazynach, m.in. „The New York Times”, „Le Monde”, „L’espresso”. Laureat wielu nagród w krajowych i zagranicznych konkursach fotografii prasowej.

Poprzez czarno-białe fotografie Lach stawia pytania o tożsamość miasta i jego mieszkańców kształtowaną współcześnie oraz o relacje międzyludzkie w niewielkiej społeczności.

Książka fotograficzna „Rewizje” to zwieńczenie dokumentalnej podróży po Polsce duetu Dyba&Lach.

Filip Springer – pisarz i fotograf. Autor cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na chiński, angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Szkoły Ekopoetyki.

Rozmowę moderować będzie Jakub Kornhauser – poeta, eseista, tłumacz i literaturoznawca. Autor tomów poetyckich (za „Drożdżownię” otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej 2016), tomów esejów („Premie górskie najwyższej kategorii” uhonorowano Nagrodą Znaczenia 2021, wyróżnieniem w ramach Nagród Magellana i nominacją do Nagrody Literackiej Gdynia) oraz kilkunastu monografii poświęconych awangardzie. Felietonista „Czasu Kultury”, stały współpracownik „Miesięcznika Znak” i Magazynu „Wizje”. Dla portalu malopolskatogo.pl wytycza i opisuje trasy rowerowe i piesze.

Podczas spotkania zapewniamy: tłumaczenie na polski język migowy, pętlę indukcyjną oraz dostępność architektoniczną.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Plakat z informacją o wydarzeniu w ramach projektu „Haczyk 2023”