Agnieszka Zientarska mówi i rysuje na tablicy

Język kultury, kultura języka – to tytuł warsztatów dziennikarskich, które ostatnio odbyły się w bibliotece. Wspólnie z Agnieszką Zientarską, dziennikarką Radia Opole, zastanawialiśmy się nad kwestiami poprawności językowej. Skupiliśmy się na wystąpieniach publicznych a wzorcem dla nas była grecka sztuka retoryki. Oczywiście, starożytne wskazówki zostały uaktualnione, tak  by jak najlepiej odpowiadać wymogom współczesności.

Jakie znaczenie ma narracja i metafora w naszych wypowiedziach? Jak tempo naszej mowy, pauzy i akcent wpływają na przekaz komunikatu? Jakie cechy powinna posiadać dobra rozmowa? Jakich błędów unikać? Co zrobić z emocjami, które nam towarzyszą i jak zapanować nad mową ciała, bo ona także jest istotną częścią wypowiedzi – to tylko niektóre z poruszonych podczas warsztatów kwestii.

Zdobytą w teorii wiedzę wykorzystaliśmy podczas ćwiczeń praktycznych, czyli w trakcie wystąpień publicznych. Udowodniły one jak wielka siła drzemie w każdym mówcy, jeśli skupi się nie tylko na poprawności językowej, ale także na szczerości przekazu, swojej postawie, oddechu i uśmiechu.

Dziękujemy Agnieszce Zientarskiej za inspirujący wspólny czas.

Dofinansowano z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024”

8 października 2024 r.