Goście słuchają

Memento mori…

Tematem ostatniego spotkania Koła Filozoficznego była śmierć – i sposób, w jaki postrzegali ją filozofowie od starożytności po czasy współczesne. Dagmara Kwitek przedstawiła nam szeroką panoramę myśli – od starożytnych Greków i Rzymian po najważniejszych późniejszych filozofów.

Po profesjonalnym wprowadzeniu, uzbrojeni w kontekst filozoficzny, rozpoczęliśmy dyskusję o naszym osobistym stosunku do śmierci. Rozmawialiśmy o samotności odchodzenia, medykalizacji i tabuizacji śmierci we współczesnym świecie, potrzebie rytuałów, różnych formach pogrzebów oraz o duszy.

Jedni z nas czuli się bliżsi Platonowi, filozofii chrześcijańskiej, Kartezjuszowi czy Kantowi, dla których dusza jest nieśmiertelna. Inni zgadzali się z Arystotelesem i Spinozą, postrzegając śmierć jako definitywny koniec. Wszyscy jednak odnaleźliśmy wartość w stoickim podejściu Marka Aureliusza i Seneki, nakazującym pogodzenie się z nieuniknionym.

Nie zabrakło również refleksji inspirowanych egzystencjalizmem Sartre’a i Camusa, gdzie świadomość śmierci staje się kluczem do nadania życiu sensu. Odwołaliśmy się też do myśli Zygmunta Baumana, który opisywał lęk przed śmiercią jako lęk przed utratą kontroli i „zniknięciem z widoku” – oraz jako trudność wyobrażenia sobie świata bez nas.

Jak zwykle – czasu zabrakło, by omówić wszystko. Dlatego wracamy do tematu śmierci w listopadzie.

A tymczasem zapraszamy 30 maja na kolejne spotkanie – tym razem poświęcone polskim współczesnym filozofkom.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
25 kwietnia 2025 r.