19 kwietnia, w 80. rocznicę powstania zapraszamy na projekcję filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem”, która odbędzie się w Bibliotece Centralnej o godz. 17.15.
Premiera filmu animowanego „Zdążyć przed Panem Bogiem” na podstawie klasyki polskiego reportażu i jednej z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku i losach polskich Żydów w literaturze XX wieku.
Realizacja filmu: Hi-Story,
Scenariusz: Agnieszka Matan,
Produkcja: Muzeum POLIN.
- Akcja Żonkile w bibliotece
Zapraszamy gliwickie szkoły podstawowe (klasy 1-3 i 4-6) do włączenia się w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i udziału w 11. edycji akcji Żonkile. Zachęcamy do udziału w wyjątkowych lekcjach bibliotecznych, przygotowanych na bazie materiałów udostępnionych przez Muzeum POLIN. Lekcje będą realizowane do końca czerwca 2023 r.
Zainteresowane szkoły udziałem w warsztacie prosimy o kontakt mailowy: promocja@biblioteka.gliwice.pl.
Klasy 1-3
„Było – nie ma – jest”
Opowiadanie dla dzieci w wieku 6-9 lat „Było – nie ma – jest” napisała Katarzyna Jackowska-Enemuo. Jej najnowszy tekst opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką opowiadania odbywamy podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać. Zilustrowany przez Aleksandrę Artmowską tekst uzupełnią scenariusz lekcji oraz karta pracy, które pomogą w przeprowadzeniu zajęć z uczennicami i uczniami.
Czas trwania lekcji ok. 60 min.
Klasy 4-6
„Prawdziwi przyjaciele”
Opowiadanie dla dzieci w wieku 10-12lat Marcina Szczygielskiego pod tytułem „Prawdziwi przyjaciele”, którego akcja opowiadania dzieje się w pierwszych miesiącach II wojny światowej, choć nie ma w nim opisanych wojennych działań, które mogą kojarzyć z filmów czy opowieści. Opowiadanie zilustrowała Ola Woldańska-Płocińska.
Czas trwania lekcji ok. 60 min.
- Tematyczne wystawki książek w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.
Zachęcamy do odwiedzania naszych bibliotek i wypożyczenia jednej z książek rekomendowanych przez Muzeum POLIN nawiązujących tematyką do powstania w getcie.