Kwiat żonklu z papieru

19 kwietnia, w 80. rocznicę powstania zapraszamy na projekcję filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem”, która odbędzie się w Bibliotece Centralnej o godz. 17.15.

Premiera filmu animowanego „Zdążyć przed Panem Bogiem” na podstawie klasyki polskiego reportażu i jednej z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku i losach polskich Żydów w literaturze XX wieku.

Realizacja filmu: Hi-Story,

Scenariusz: Agnieszka Matan,

Produkcja: Muzeum POLIN.

Kadr z filmu - mężczyzna w czerwonej koszulce i marynarce i napis w tle Getto Warszawskie, Umschlagplatz, 1942

Kadr z animacji na podstawie „Zdążyć przed Panem Bogiem” wykonanej przez studio „Hi-Story”

• Akcja Żonkile w bibliotece

Zapraszamy gliwickie szkoły podstawowe (klasy 1-3 i 4-6) do włączenia się w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i udziału w 11. edycji akcji Żonkile. Zachęcamy do udziału w wyjątkowych lekcjach bibliotecznych, przygotowanych na bazie materiałów udostępnionych przez Muzeum POLIN. Lekcje będą realizowane do końca czerwca 2023 r.

Zainteresowane szkoły udziałem w warsztacie prosimy o kontakt mailowy: promocja@biblioteka.gliwice.pl.

„Było – nie ma – jest”

Opowiadanie dla dzieci w wieku 6-9 lat „Było – nie ma – jest” napisała Katarzyna Jackowska-Enemuo. Jej najnowszy tekst opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką opowiadania odbywamy podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać. Zilustrowany przez Aleksandrę Artmowską tekst uzupełnią scenariusz lekcji oraz karta pracy, które pomogą w przeprowadzeniu zajęć z uczennicami i uczniami.

Czas trwania lekcji ok. 60 min.

„Prawdziwi przyjaciele”

Opowiadanie dla dzieci w wieku 10-12lat Marcina Szczygielskiego pod tytułem „Prawdziwi przyjaciele”,  którego akcja opowiadania dzieje się w pierwszych miesiącach II wojny światowej, choć nie ma w nim opisanych wojennych działań, które mogą kojarzyć z filmów czy opowieści. Opowiadanie zilustrowała Ola Woldańska-Płocińska.

Czas trwania lekcji ok. 60 min.

• Tematyczne wystawki książek w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Zachęcamy do odwiedzania naszych bibliotek i wypożyczenia jednej z książek rekomendowanych przez Muzeum POLIN nawiązujących tematyką do powstania w getcie.

Kadr z filmu - postać Hanny Krall

Hanna Krall