Maria Paszyńska i Agnieszka Zientarska

17 września w Bibliotece Centralnej  gościliśmy Marię Paszyńską, popularną autorkę powieści historyczno-obyczajowych. W swoich książkach rzetelnie odtwarza realia historyczne na podstawie skrupulatnie przygotowanych materiałów źródłowych. Jej bohaterowie to postacie autentyczne, mało znane, ale warte przypomnienia. Umiejętnie łączy fakty historyczne z fikcją literacką,  porusza tematy trudne, nie tylko z perspektywy historycznej, ale również zahaczające o dylematy moralne oraz  wielokulturowość. W rozmowie z Agnieszką Zientarską autorka podkreślała, że jej książki powstają z mechanizmu „zapalającej się żarówki”, z momentu, który w sposób szczególny oddziałowuje na nią w danej chwili. Taką „żarówką” może być przeczytane pojedyncze zdanie, odnalezione zdjęcie, jakiś fakt, którego nie znała. Stara się odkrywać wszystkie wymiary historii i opowiadać wielką historię z perspektywy jednostki, która coś przeżyła. Poświęca wiele uwagi kobietom, które w patriarchalnej historii są często pomijane lub zapominane. Maria Paszyńska wierzy bardzo w potencjał powieści, która poprzez swoją lekką formę potrafi wzbudzić wiele emocji, a te z kolei wzbudzają w nas chęć dowiedzenia się czegoś więcej na ten temat.

Wydarzenie było częścią projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

17 września 2024 r.