Baner z informacją o wydarzeniu

Festiwal literacki Miedzianka Po Drodze ponownie zaczaruje Gliwice swoją opowieścią. W ostatnią niedzielę wakacji, czyli 27 sierpnia spotkamy się w klimatycznych wnętrzach Ruin Teatru Victoria oraz na Alei Przyjaźni.

Tym razem hasłem przewodnim Miedzianki jest oikos, czyli z greckiego dom.

– Przypominamy to słowo i jego szerokie znaczenie. Naszym domem jest Ziemia, innego nie mamy. Musimy o nią zadbać, abyśmy mogli dalej na niej żyć. To właśnie z oikosu wywodzi się przedrostek eko – ten sam, który łączy ekologię – wiedzę o domu z ekonomią – normami rządzącymi domem. Chcemy w czasie tegorocznej Miedzianki po Drodze, sprawdzać czy da się znów połączyć te dwa słowa. Nie wiedzieć dlaczego znalazły się nagle po dwóch stronach dyskusji o naszym domu. – mówi Filip Springer, dyrektor programowy festiwalu.

W planie tegorocznej Miedzianki:

• 7:00 – 9:00 – spacer po Czwartej Przyrodzie ze Stanisławem Łubieńskim – wydarzenie we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią
  • 10:00 – 10:30 – (wydarzenie online) festiwalowa telewizja śniadaniowa na żywo z Letniego Tarasu Ruin Teatru Victoria (Sylwia Chutnik, Weronika Wawrzkowicz, Mariusz Szczygieł, Filip Springer)
  • 10:30 – 12:00 – Gliwice dla Schabika zapraszają na spacer architektoniczny aleją Przyjaźni
  • Ruiny Teatru Victoria – start g. 12.00
  • 12:00 – 13:15 – spotkanie z Mikołajem Grynbergiem, prowadzi Witold Szabłowski
  • 13:15- 14:30 – spotkanie z Sylwią Stano, prowadzi Weronika Wawrzkowicz
  • 14:30 – 15:45 – spotkanie z Łukaszem Drozdą, prowadzi Filip Springer
  • 15:45 – 17:00 – spotkanie z Iloną Wiśniewską, prowadzi Weronika Wawrzkowicz
  • 16:00 – 17:30 – lekcja poezji z Julią Fiedorczuk
  • 17:00 – 18:30 – Wydawnictwo Literackie zaprasza: premiera książki Anny Cieplak, prowadzi Sylwia Chutnik
  • 19:00 – 20:00 – „Art Thinking” – kino letnie fundacji Deloitte i dyskusja o filmie
  • 20:00 – 21:00 – spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk!
  • 21:15 – 22:00 – Latarnicy i Latarniczki – wydarzenie plenerowe, autorki i autorzy festiwalu czytają publiczności ulubione teksty

Festiwal Miedzianka po Drodze organizowany jest przez Fundację Instytut Reportażu w Warszawie.

Gospodarzami lokalnymi festiwalu są: miasto Gliwice, Centrum Kultury Victoria, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach oraz PreZero Arena Gliwice.

• Partnerzy Główni:
    Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia