Baner z informacją o Narodowym Czytaniu

Akcja „Narodowe Czytanie” została zainaugurowana w 2012 roku i odbywa się pod honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku, podczas 11. edycji Narodowego Czytania, Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza czytelników na wspólne czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej oraz atrakcje związane z tym wydarzeniem.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

9 września w godz. 15.00 – 17.00 zaprosimy mieszkańców do Biblioteki Centralnej, gdzie nastąpi oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania. Następnie prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Marian Kisiel w rozmowie z Sandrą Staletowicz przybliży słuchaczom ponadczasowe dzieło Elizy Orzeszkowej. Usłyszymy także fragmenty „Nad Niemnem” w wykonaniu Alicji Stasiewicz i Lecha Mackiewicza, aktorów Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Przez cały czas trwania wydarzenia na uczestników czekać będą quizy i zabawy literackie z nagrodami, animacje i zaczytana strefa relaksu.

Zapraszamy!