Widok na salę, na ekranie wyświetla się zdjęcia różnych rzeźb

Spotkanie z prof. Katarzyną Marciniak – naukowczynią, filolożką klasyczną, italianistką, popularyzatorką antyku i autorką książek – było wspaniałą podróżą nie tylko po mitach starożytnych Greków, ale także po współczesnej kulturze, która często się do nich odwołuje. Jak mówiła nasza Gościni – mity są wszędzie, a ich odczytywanie więcej mówi o nas, niż o samej treści mitów, które są symboliczne i wielowarstwowe. Młodzież licealna (na pierwszym ze spotkań) i uczennice oraz uczniowie ze szkół podstawowych (na drugim spotkaniu) dowiedzieli się m.in. o mitologicznym rodowodzie znaku graficznego sklepów Rossmann, historii logo firmy Maserati, że cyprys jest symbolem żałoby po śmierci ukochanego psa, jak interpretować znak Nike na sportowej odzieży i dlaczego programy podboju kosmosu noszą nazwę Apollo i Artemis. Oglądaliśmy antyczne budowle, rzeźby i wazy, wybrzmiały także fragmenty filmów i utworów muzycznych nawiązujących do mitologicznych tematów, a nawet jeden z odcinków Muppet Show, w którym Zeus i Thor odwiedzają bibliotekę. Profesor Marciniak, oprócz ogromnej wiedzy, ma też niezwykły dar przekazywania jej w sposób przystępny i dowcipny. Dziękujemy serdecznie za wspaniałe spotkania i zapraszamy ponownie!

Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu „Mity – świat cały w nich ukryty” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

3 października 2024 r.