Prof. Marek Węcowski przemawia

15 października naszym gościem był prof. Marek Węcowski, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, który na spotkaniu z młodzieżą z gliwickich liceów opowiedział o swojej książce „Tu jest Grecja. Antyk na nasze czasy”.

Czy warto zadać sobie pytanie po co nam ci starożytni Grecy? Antyczna Grecja nie była jednością ani geograficzną, ani polityczną, ale była wspólnotą kulturalną i dzięki temu zawdzięczamy nasze greckie dziedzictwo. Dzięki „wielkiej kolonizacji” hellenistyczne zwyczaje i zdobycze zaistniały na stałe w świadomości im współczesnym, powielane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dlatego też na każdym kroku we współczesnym świecie możemy znaleźć odniesienie do greckiej sztuki i kultury, a i wynalezienie przez nich alfabetu, jako uniwersalnego narzędzia komunikacji  dało podwaliny zapisom języków, również nam współczesnych. Profesor Węcowski z pomocą prezentacji „Czas starożytnych Greków” uświadomił nam, że postrzeganie starożytnych Greków jest tylko naszym wyobrażeniem, uwarunkowanym przez postrzeganie ich w realiach nam znanym. A warto się im przyjrzeć odrzucając ten obraz i próbując wyobrazić sobie świat w którym żyli, bez znanego nam systemu miar, wspólnego kalendarza, czy choćby dostępu do sztucznego światła.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Mity – świat cały w nich ukryty” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
15 października 2024 r.