Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach została beneficjentem programu Infrastruktura kultury na realizację zadania „Nasza biblioteka! – biblioteka współprojektowana przez dzieci”. Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie 30 000,00 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dotyczy on modernizacji oddziału dla dzieci w Bibliotece Centralnej. Pomysły dzieci poznaliśmy podczas warsztatów, przeprowadzonych 14 maja 2019 r., na których  dzieci zobaczyły zdjęcia ciekawie zaprojektowanych bibliotek z całego świata. Następnie podczas dyskusji wypowiedziały się, co jest dla nich ważne w bibliotece, z jakich usług biblioteki korzystają i w jaki sposób lubią w bibliotece spędzać czas. Swoje pomysły przedstawiły w formie rysunków kolorową kredą na chodniku, tak by nie ograniczał ich format. Projekty dzieci były pełne barw i regałów na książki o fantazyjnych kształtach. Ważne miejsce zajmowały przestrzenie do zabawy, co świadczy o tym, że biblioteka jest przez nie kojarzona jako miejsce do spędzania wolnego czasu. Jednym z ciekawszych projektów, pokazującym nieograniczoną wyobraźnię dzieci, była biblioteka połączona z basenem, z którego zjeżdżalnia prowadziła wprost do wypożyczalni.

Uzyskane dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Sztuki pochodzących z Funduszu Promocji Kultury pozwoliły zakupić m. in.: 3 zestawy komputerowe typu all in one, wyposażenie kącika multimedialnego z nowoczesnym telewizorem z funkcją smart i konsolą PS4 oraz sprzęt do odsłuchu audiobooków. Do przygotowania oferty wydarzeń i usług adekwatnej do potrzeb dzieci i młodzieży została zakupiona drukarka 3D oraz zestaw długopisów 3D. Już podczas ferii zostały przeprowadzone zajęcia tworzenia trójwymiarowych śnieżynek, które cieszyły się dużą popularnością. Dzięki zakupowi stołów z rozkładanymi blatami można modyfikować przestrzeń warsztatową oddziału dla dzieci w zależności od potrzeb czy rodzaju zajęć. Zakup nowego wyposażenia z pewnością wpłynie na pozytywne postrzeganie biblioteki i sprawi, że dzieci będą chętniej spędzać w niej swój wolny czas.