Niewiele jest takich książek, które znają wszyscy: i młodzi, i starsi! „Mały Książę” wzrusza i bawi całe pokolenia. Książka została przetłumaczona na 300 języków, w tym również na ślonskom godke, zawiera ponadczasowe treści, uwalnia od stereotypowego myślenia i uczy odpowiedzialności za drugą istotę.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza do udziału w projekcie „Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy”, podczas którego przez 6 miesięcy zaproponujemy wyjątkowe wydarzenia zainspirowane tą piękną filozoficzną opowieścią.

W ramach projektu zaplanowano:

• cykl wakacyjnych zajęć w filiach MBP (lipiec-sierpień 2019) – warsztaty literacko-artystyczne ze wstępem do zajęć w postaci głośnego czytania „Małego Księcia”. Oprócz tego zostaną także przeprowadzone zajęcia literackie, konkursy, spektakle oraz miniwystawy,
  • projekcja filmu o „Małym Księciu” z udziałem dzieci, które opowiedzą rówieśnikom przed seansem o książce i o autorze,
  • koncert Kwartetu Czerwie „Mały Książę na sześciu kontynentach” na podstawie tekstu Antoine de Saint – Exupéry’ego,
  • zajęcia o rozwoju osobistym inspirowane książką, zrealizowane we współpracy z gliwicką Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną,
  • miejski konkurs plastyczny dla szkół podstawowych przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Gliwicach, zakończony ekspozycją prac w ramach wystawy pokonkursowej w sali wystawowej Filii nr 1 MBP,
  • mobilną grę miejską z wykorzystaniem smartfonów. Treść książki zostanie zakodowana w aplikacji Action Track,
  • rozgrywki w grę planszową „Mały Książę – stwórz mi planetę”.

Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 16 lat. Dwie z aktywności będą też adresowane do dorosłych. Oferta dla każdej z grup będzie dostosowana do wieku i wrażliwości odbiorców.

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wakacje z Małym Księciem w bibliotece

„BAOBABY, RÓŻE, LISY, MAŁY KSIĄŻĘ I URWISY” – konkurs plastyczny

Gra miejska: „Kosmiczna podróż z Małym Księciem”

RELACJE

Słoneczny, sobotni poranek, a dodatkowo Dzień Dziecka, i właśnie tak, 1 czerwca o godzinie 10.00 w Bibliotece Centralnej rozpoczęliśmy projekt „Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy”, mobilną grą miejską w aplikacji Action Track „Kosmiczna podróż z Małym Księciem”. Na starcie zarejestrowało się aż 19 drużyn! Po krótkich instrukcjach dotyczących zasad bezpieczeństwa oraz działania aplikacji wszyscy ruszyli w miasto, gdzie czekało na nich aż 14 zadań. Na dystansie prawie 3 km uczestnicy musieli między innymi spakować swój ekwipunek na kosmiczną wyprawę, zrobić różę dla Małego Księcia, pomóc policzyć wynik Bankierowi oraz podpowiedzieć Geografowi nazwę widzianego zarysu kontynentu. Następnie spotkali echo i musieli je naśladować. Mały Książę poprosił ich również o narysowanie dla niego baranka i złożenie pudełka, w którym baranek czułby się szczęśliwy. Kosmiczną podróż zakończyliśmy na planecie Króla, który użyczył swych atrybutów władzy. Wszystkim szczęśliwie udało się wrócić z kosmosu na Ziemię, a najlepsza okazała się drużyna Kozaków, która zdobyła maksymalną liczbę punktów 131 w czasie 47 minut zdobywając główną nagrodę, którą był czytnik inkBOOK Lumos ufundowany przez producenta czytników inkBOOK oraz goodbooks.pl. Gratulujemy wszystkim uczestnikom „Kosmicznej wyprawy z Małym Księciem”, podróżowanie z Wami było prawdziwą przyjemnością! A już teraz zapraszamy wszystkie dzieci do Biblioteki na wakacje z Małym Księciem, podczas których odbędą się: warsztaty, konkursy i teatrzyki.

Gra jest częścią projektu „Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Półmetek podróży w kosmos!

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprosiła młodszych czytelników do udziału w podróży, której przewodnikiem jest Mały Książę – popularny bohater książki Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Pod hasłem: „Baobaby, róże, lisy, Mały Książę i urwisy” gliwickie dzieci mogły uczestniczyć w ponad 40 wydarzeniach w 17 placówkach MBP rozsianych po całym mieście. Podczas kameralnego i wzruszającego przedstawienia teatralnego w wykonaniu Lufcik na korbkę poznaliśmy Przyjaciela Małego Księcia. Innym razem tworzyliśmy planety dla naszego bohatera i utrwalaliśmy jego postać w ceramice. Oswajaliśmy lisa, szukaliśmy baranka i zaprzyjaźnialiśmy się z różą tworząc dla niej ogród mydlanych kwiatów oraz lampiony. Stado słoni schowaliśmy w ekologicznych torbach. Powstała też księga najwspanialszych cytatów z „Małego Księcia” oraz prawdziwe latawce, które poszybowały w niebo.

Wakacje trwają nadal, dlatego zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym, który współorganizujemy wraz z Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach. Polega on na stworzeniu własnych ilustracji do ponadczasowego tekstu Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Konkurs trwa do 15 września. Regulamin oraz wszelkie pozostałe informacje dotyczące wakacji z Małym Księciem znajdziecie na stronie. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Czasami jednak, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o odebranie zaproszenia lub rezerwację.

Mały Książę pozdrawia i przypomina: „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…”