Nazwa projektu Gliwickie skarby. Nad nim dłonie skierowanego ku gwiazdom

Gliwickie Skarby. Porozmawiajmy o wartościach  

Gliwicka Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna  oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach wspólnie przystąpiły do realizacji projektu pod Patronatem Prezydenta Miasta Gliwice –  „Gliwickie skarby. Porozmawiajmy o wartościach”. Punktem wyjścia do zajęć z dziećmi jest literatura piękna, ukazująca oraz promująca wartości będące tematem projektu.

Cele projektu:

  • promowanie i kształtowanie pozytywnych postaw oraz wartości,
  • promowanie literatury ukazującej te wartości oraz czytania jako sposobu kształtowania światopoglądu.

Zasady uczestnictwa:

  • projekt jest adresowany do uczniów trzecich i czwartych klas szkół podstawowych.
  • zajęcia są prowadzone przez psychologów i pedagogów gliwickiej poradni oraz bibliotekarzy.

Skarbami, o których organizatorzy (czyli Miejska Biblioteka Publiczna i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna)  dzieciom opowiadają  są wartości:

  • I edycja – wdzięczność
  • II edycja – odpowiedzialność za siebie i innych
  • III edycja – odwaga

Każda edycja stanowi odrębną całość.

 

I edycja – wdzięczność

Pierwsza edycja projektu – „Gliwickie Skarby” rozpoczęła  się  w lutym 2018 roku i dotyczyła wdzięczności. Czy wszystko mi się należy? Jak cieszyć się z rzeczy małych i jak doceniać to, co robią dla nas inni? Między innymi na takie pytania specjaliści poszukiwali odpowiedzi razem z dziećmi.

W marcu i kwietniu w 24 klasach z 12 gliwickich szkół  podstawowych specjaliści z Poradni prowadzili zajęcia. Wsparli  ich bibliotekarze, czytając głośno dzieciom krótką historię o wdzięczności. Rozmowa, refleksja, ale i zabawa – to czekało dzieci biorące udział w projekcie. A potem zadanie – specjalny słoik, do którego będą przez miesiąc „zbierać” wdzięczność, czyli gromadzić swoje spostrzeżenie, za co i komu można być, tak zwyczajnie i na co dzień, wdzięcznym.

Podsumowanie pierwszej edycji projektu odbyło się 13 czerwca w Szkole Podstawowej nr 6 im. Noblistów Polskich. W spotkaniu z Prezydentem Miasta wzięło udział 350 osób.

 

II edycja – odpowiedzialność za siebie i innych

Jesienią 2018 roku rozpoczęła się druga edycja wspólnego projektu Poradni i Biblioteki. W projekcie biorą udział klasy III i IV siedemnastu gliwickich szkół podstawowych ( SP 3, SP 5,SP 6, SP 7, SP 9, SP 12, SP 13, SP 16, SP 18, SP 20, SP 21, SP 23, SP 27, SP 28, SP 29, I Szkoła Społeczna, SP 38). Tematem spotkań jest  odpowiedzialność za siebie i innych. Warsztaty o wartościach i pozytywnych postawach zostały poprowadzone w oparciu o opowiadanie  Ireny Landau  „Odpowiedzialność – czyli bardzo poważna sprawa”.

Podsumowanie projektu odbyło  się 14 czerwca o godz. 10.30 w Poradni Psychologiczno-pedagogicznej w Gliwicach. W czasie tego spotkania rozstrzygnięty został konkurs  na „ Najdłuższy łańcuch odpowiedzialności” . Oto zwycięzcy:

  • I miejsce – SP 20 kl. III,
  • II miejsce – SP 38, kl. IV,
  • III miejsce – SP 29, kl. III

Galeria

4 lutego 2019 r. – Szkoła Podstawowa nr 18

4 kwietnia 2019 r. – Szkoła Podstawowa nr 13

15 i 13 maja 2019 r. – Szkoła Podstawowa nr 29 i 38

 

III edycja  – odwaga

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gliwicach wraz z Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zapraszają zainteresowane szkoły podstawowe do udziału w trzecim etapie projektu pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza „Gliwickie Skarby – porozmawiajmy o wartościach”.

W tym roku szkolnym 2019/2020 pracownicy Poradni i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach przeprowadzą warsztaty w klasach III i IV poświęcone kolejnej wartości – Odwaga.

Zgłoszenia przyjmowane są do 30.09.2019 r. telefonicznie (32 231-05-69) bądź na adres (sekretariat@ppp.gliwice.eu).

Każda szkoła podstawowa może zgłosić jedną klasę III i jedną klasę IV.

Zapraszamy!