Baner z informacją o projekcie Haczyk 2024

7. edycja „Haczyka – gliwickich spotkań literackich” przed nami!

Tym razem główny nacisk pragniemy położyć na motywy historyczne. Ujęte w szerokim kontekście literackim, artystycznym i popularnonaukowym, będą okazją do poruszenia różnorodnych tematów związanych z historycznym dziedzictwem regionu, kraju i Europy. Udział w wydarzeniach będzie dla uczestników szansą na poszerzanie literackich horyzontów i lepsze poznanie historii, a dla dzieci i młodzieży możliwością wzięcia udziału w nietypowych lekcjach historii.

Wychodzimy z założenia, że historia to nie tylko daty i fakty, ale opowieść o tym, jak człowiek radził sobie z otaczającą go rzeczywistością. Historia to nauka człowieka o nim samym, wycieczka w czasie, przestrzeni, w głąb ludzkich myśli i zachowań. Tę tezę udowodnią zaproszone autorki i autorzy książek z historią w tle. Natomiast podczas licznych warsztatów i spotkań dla młodszych odbiorców pokażemy jak powstaje historia, jak ją rekonstruować i badać. Chcemy wzbudzić w dzieciach i młodzieży zaciekawienie otaczającym światem, sprowokować do stawiania pytań i szukania odpowiedzi, bo przecież „przeszłość to dziś”.

Projekt otrzymał dofinansowanie z programu Partnerstwo dla książki.

Na „Haczyk” złożą się:

• spotkania autorskie,
  • spacery,
  • konkurs historyczny,
  • wystawa zdjęć dawnych Gliwic,
  • warsztaty: archeologiczne, historyczne, genealogiczne i artystyczne z motywem miasta,
  • piknik historyczny.

Projekt skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Oferta dla każdej z grup będzie dostosowana do wieku i wrażliwości odbiorców. Część wydarzeń będzie tłumaczona na polski język migowy, zapewniona będzie dostępność architektoniczna i pętla indukcyjna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Spotkanie autorskie z Leszkiem Jodlińskim

Powidoki Görbersdorfu (Sokołowska). Przewodnik subiektywny – spotkanie autorskie z Leszkiem…